13 knižních novinek, které by vám v září neměly uniknout

Léto už je za námi, avšak čas na čtení před námi. Podzim a zima jsou ideálním obdobím pro všechny knihy. Pokud nevíte, jakou vzít do ruky právě teď, přinášíme bohatou dávku novinek, které vychází v českých nakladatelstvích, a jistě je oceníte nejen vy.

Nakladatelství Portal vydává knihu Pečujte o svůj vztah od Stoelen Due, Mattias. Cesta k pozitivní změně partnerského vztahu nepřináší žádný zázračný návod na štěstí, ale pracuje s tím, co má dvojice stále ještě k dispozici a může to změnit. Velmi jemná, citlivá a čtivá příručka doplněná motivačními otázkami vychází z předpokladu, že lidé nejsou jen hříčkami vnějších okolností a instinktů. Chtějí-li si udržet dlouhodobý vztah, je třeba k němu přistupovat zodpovědně, vyvolávat změny a dosažené cíle normalizovat a zvnitřnit. Autor poskytuje cenné rady, jak rozpadu vztahů předcházet, nikoli řešit teprve jeho následky: Zjistěte, co můžete udělat sami. Buďte dobrým přítelem. Zaměřte se na to dobré. Mluvte o problémech. Chápejte svého partnera. Vyprávějte o sobě. Dotýkejte se navzájem. Berte v úvahu vnější vlivy.

Další novinkou v nakladatelství Portal je kniha Umění milující laskavosti od Shapiro, Rami. Neortodoxní a mnoha duchovním tradicím otevřený rabín Rami Shapiro přijímá původně buddhistický koncept milující laskavosti a spojuje ho s podněty dalších spiritualit. Milující laskavost nachází v charakteristice židovského Boha a v jeho atributech, jak je dále rozvíjí judaismus, ale i křesťanství, islám a další. Shapiro probírá třináct biblických atributů Boží milující laskavosti jako rámec pro kultivaci dobrého života každého člověka, který je volán k tomu, být Bohu podobný. Vede tak člověka k objevení zdrojů jeho vlastní důstojnosti, velkorysosti, laskavosti a dobroty. Každý může rozšířit své srdce, když:

– je laskavý skrze soucitnou upřímnost,

– dělá si v srdci místo pro realitu,

– rozpoznává Boží projevy,

– obejme paradox nevědění,

– je přítomný v daném okamžiku aj.

A do třetice všeho dobrého si z nakladatelství Portal nenechte ujít titul Dialog s nevědomím od Ress, Radim a Riechers, Alexander. Metoda voice dialogue manželů Stoneových vznikla před více než 40 lety. Autoři knihy Dialog s nevědomím představují moderní pojetí této metody a vracejí se přitom k myšlenkovému dědictví C. G. Junga. Ukazují, jak se nevědomí zobrazuje v podobě vnitřních postav, jež jsou předlohou pro vzorec lidského osudu. Lidská duše funguje jako dialog těchto hlasů, které jsou uspořádány podle skryté hierarchie moci a skrze dialog se také stávají vědomými. Tak můžeme nacházet jejich rysy, rozpory a nutkání, a tím přímo zakoušet nevědomé komplexy, avšak zároveň ke svému nevědomí začít zaujímat svobodný vztah. Popis metody je doplněn řadou kazuistik.

Za tebe bych život dal a jiné ztracené povídky – Nakladatelství Plus vydává unikátní soubor posledních dosud nevydaných povídek od klasika moderní americké literatury, Francise Scotta Fitzgeralda. Přední autor jazzového věku a otec ztracené generace se v nich představuje jako bravurní vypravěč a stylista. Texty pokrývají období od dvacátých let až do konce Fitzgeraldovy spisovatelské dráhy a vytvářejí pestrý, dynamický obraz amerických dějin nepokřivený opatrnými editory.

V nakladatelství Motto vychází novinka Radky Třeštíkové. Román Veselí, který je v pořadí již pátou knihou úspěšné autorky, vás zavede do jejího rodného města na jihu Moravy. Právě tam se vrací hlavní hrdinka Eliška hledat sama sebe a odpovědi…

Fascinující historii jednoho domu a jeho obyvatel vám odhalí českobudějovický novinář a publicista Jan Štifter ve svém románu Sběratel sněhu (nakladatelství Vyšehrad). Tři časové linie, tři generace a i osudy mnoha lidí se prolínají v jednom strhujícím příběhu, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená.

Jak najít svůj vlastní styl? Jak vybrat oblečení, které bude lichotit vaší postavě? Šaty, za kterými se každý muž otočí? Barbara Nesvadbová se s vámi v knize Síla stylu podělí o své mnohaleté zkušenosti ze světa módy a poradí, jak udělat skvělý první dojem.

Poznejte osobnost a dílo jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů osobněji a hlouběji díky knize Václava Krištofa Josef Škvorecký. Nahlédněte za oponu známých faktů a seznamte se s Josefem Škvoreckým prostřednictvím jedinečných materiálů i bohaté fotodokumentace.

O tom, že každé dítě je génius – jen potřebuje objevit své přirozené talenty, vás přesvědčí uznávaný kouč Jan Mühlfeit spolu s lektorkou Kateřinou Novotnou ve velmi očekávané knize Odemykání dětského potenciálu. Odhalíte, proč je důležité pomoci dětem objevit přirozené talenty a jak je můžete z pozice rodičů podpořit v rozvíjení jejich silných stránek, aby je začaly efektivně využívat. V životě, ve studiu a později i v práci.

Nakladatelství Albatros v září vydá první svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání – knihu Hoši od Bobří řeky, kterou poprvé v historii Foglarových děl ilustrovala žena, mladá česká výtvarnice Ester Kuchynková.

Krásnou úrodu sklízíme i v kategorii populárně-naučných knih pro děti, kde za pozornost stojí působivě zpracované obrazové knihy Dinosaurium, Příběh života nebo Řeky – každá z těchto publikací se stane opravdu nevšední ozdobou knihovny čtenářů jakéhokoliv věku…

 

Reklama