Zubním náhradám správnou péči věnuje jen menšina lidí

Stále jen menšina lidí se zubními náhradami věnuje svému umělému chrupu adekvátní péči, jakou doporučují odborníci. Fixační krém každý den používá jen 29 procent nositelů zubních náhrad, dalších 21 procent pak tuto pomůcku pro pevnější uchycení náhrady v ústech využívá příležitostně. Podobně jsou na tom i lidé s umělým chrupem v používání speciálních čisticích tablet. Vyplývá to z průzkumu, který letos probíhal v rámci bezplatných edukačních akcí značky Corega. Zúčastnilo se ho přes sedm tisíc nositelů zubních náhrad z celé republiky.

Řada lidí s náhradou, zejména ti, kteří ji už mají delší dobu, se problémům s držením náhrady v ústech nevyhne, zejména lze očekávat problémy u spodní celkové náhrady. Fixační krém je pak v takovém případě vhodným pomocníkem pro upevnění náhrady na správném místě,“ varuje MUDr. František Rubeš, zubní lékař.

Na špatně držící náhradu si přitom stěžovalo jen 19 procent lidí. Při rozhovorech s odborníky v Centru ústní hygieny návštěvníci často uváděli, že jim náhrada hůře drží a musí si odpouštět tvrdší jídla, jako jsou oříšky nebo topinky. Řada z nich přitom fixační krém vůbec neznala nebo ho nepoužívala.

Reklama

Problém s nedržící zubní náhradou může trápit ve skutečnosti daleko více lidí, jenže ti to mohou buď považovat za „nutné zlo“, s nímž nelze nic dělat, nebo se stydí tento problém přiznat. Podle odborníků panují kolem zubních náhrad mýty a mnoho lidí se často trápí zbytečně, protože o problémech s náhradou nechtějí mluvit ani s odborníkem, ani se svou rodinou. Přitom buď speciálními fixačními nebo těsnicími krémy nebo úpravou či výměnou protézy lze řadu problémů úspěšně řešit.

A jak je to s čištěním?

Jen pětina z dotázaných čistí zubní náhradu speciální čisticí tabletou každý den, naopak úplně bez tablet se zcela obejde 48 procent z nich. Jenže na náhradách se mohou usazovat mikroorganismy a bakterie, způsobující nepříjemný pocit v ústech a zápach.

„Jejich rozmnožení může vést i k výskytu různých zánětů či infekcí, varuje MUDr. František Rubeš.

Proto je nedostatečné čistit zubní náhrady jen pod proudem čisté vody a nestačí ani běžná zubní pasta a kartáček. Je důležité odstranit nejen zbytky jídla, ale právě zejména nebezpečné mikroorganismy a bakterie.

Nejvhodnější jsou speciální čisticí tablety, ty mají antibakteriální účinky, dodává MUDr. František Rubeš.

Důležité je podle MUDr. Rubeše pravidelně chodit k zubnímu lékaři na kontroly. Stomatolog kontroluje nejen stav zubní náhrady, ale posoudí i celkový stav ústní dutiny, včetně zachycení předrakovinných útvarů a novotvarů. V tom jsou nositelé zubních náhrad poctiví a v průzkumu tvrdili, že k zubaři chodí pravidelně. Dvakrát ročně svého zubaře navštíví 43 procent z nich, jednou do roka 31 procent. Asi pětina uvedla, že byla u zubaře v posledních dvou letech.

Reklama