Znáte Arniku? Léčivou rostlinu z jihu Ruska

Zdroj: Pixabay.com

Arnika horská (Arnica montana, Prha arnika) je planá luční trvalka. Je to evropský endemit a žije na strmých horských svazích Evropy a jihu Ruska. Vyhledává kyselejší, nevápenaté půdy v nadmořské výšce nad 800 m. n. m. K životu potřebuje terén s nejméně třístupňovým sklonem, který nezadržuje příliš vlhkosti. Daří se jí na horských pastvinách, mokrých a rašelinových loukách, ve vřesovištích a podél lesních cest.

Reklama

Existuje přibližně třicet druhů arniky. Patří do čeledi hvězdnicovitých (astraceae) stejně jako třeba heřmánek a měsíček. Lékařsky nejzajímavější je arnika horská a arnika americká. Ta se v Evropě začala pěstovat po tom, co arnika horská kvůli oblíbenosti svých účinků téměř vymizela. V současné době je arnika horská zákonem chráněná a v České republice je její sběr zakázaný.

Arnika horská se dorůstá dvaceti až šedesáti centimetrů a kvete v období od května do srpna. Květy jsou syté, žlutooranžové a výrazné už z dálky, podobají se kopretině a měří v průměru pět až osm centimetrů. Nejčastěji se ve fytoterapii používají právě květy, ale podle potřeb se zpracovává i celá rostlina. V homeopatii se používá celá čerstvá kvetoucí rostlina.

Někdo možná zná arniku pod jiným jménem – lidové názvy odkazují na její tradiční použití při léčbě – bylina pádů (léčba následků úrazu nebo svalového přetížení), bylina kazatelů (úleva pro nadměrně zatěžované hlasivek) nebo vogézský tabák (využití listů arniky).

Arnika se ve zdravotnictví používá pro své protizánětlivé účinky, proti bolesti a také funguje jako ochrana cév (vazoprotektivní účinek).

Zevní použití

Arnika je účinným prostředkem při všech traumatismech, jako jsou modřiny, zhmožděniny, namožené svaly, vymknutí, fraktury, záněty šlach i onemocnění žil a kapilár. Využít se dá rovněž při bolestech zad a kloubů.

„Zevně se arnika nejčastěji používá jako mast, gel nebo tinktura. Vnitřně se používá v homeopatickém ředění (většinou se používají nízká až střední ředění), a to na všechna poranění, úrazy, namožené svaly, bolesti kloubů, zad apod.,“ říká MUDr. Martina Holá dětská lékařka z Českých Budějovic.

Vnitřní užití

Při vnitřním užití arnika tlumí bolesti svalů a žilní onemocnění. Při porodu, silné menstruaci nebo zavádění nitroděložního tělíska tiší gynekologické bolesti, urychluje zánětlivý proces a mírní krvácení.

PharmDr. Renata Semeráková z pražské nemocniční lékárny Na Homolce má bohaté zkušenosti i s léčbou ústních a krčních chorob: „Zde se dá arnika velmi dobře využít pro léčbu bolestí v krku, angín nebo zánětů dásní.. Arnika jako taková je totiž protizánětlivá a má také dezinfekční účinky. Už méně známé je její použití při přetížení hlasivek nebo chraptění.“

Arnika pomáhá i po operaci a nezáleží na tom, o jaký typ chirurgického zákroku se jedná. „Protizánětlivý účinek, snížení nebezpečí krvácení, prevence vzniku krevních podlitin, utlumení bolesti – pro poúrazové stavy volba par excellence,“ dodává PharmDr. Semeráková.

Jak potvrzuje MUDr. Ilona Ludvíková, praktická a zubní lékařka s mnohaletou praxí z Brna: „Arniku je vhodné užívat jako přípravu před operací i po ní pro rychlejší hojení a rekonvalescenci.“

Barbora Jónová

 

Reklama