Recenze: Zlatý vlk

Zdroj: Pixabay.com
Napínavý román s úžasnou atmosférou. To je zlatý vlk autora Bartolomieje Ryhtera. Historická detektivka nebo snad hororový či fantasy thriller? Těžko určit, ale nejasnost přesnějšího určení o nic nesnižuje skvělý zážitek z četby.

Dějištěm románu je haličské městečko Sanok konce 19. století, kde vedle sebe žijí lidé různých národností (Poláci, Židé, Rakušané či Rusíni) i vyznání. Při čtení Zlatého vlka velmi snadno podlehnete pocitu, že spolu s postavami knihy procházíte špinavými blátivými uličkami města a s úzkostí sledujete každý temný kout špatně osvětlených ulic a se sevřeným hrdlem pátráte po něčem, co vás děsí a co nebo kdo odhalí svou pravou podobu až v detailně vykresleném konci knihy.

Reklama

Ve městečku se řetězí vraždy, které jsou provedeny krutým způsobem. Oběti vypadají, jako by je napadlo divoká zvíře a roztrhalo je. Jedná se o vlka nebo o něco či někoho jiného? Pověrčiví a ustrašení obyvatelé se obávají vlkodlaka.

Zdroj: Host Brno
Zdroj: Host Brno

„Je to učebnicový příklad tržných ran, které způsobilo divoké zvíře,“ řekl. „Okraje jsou nepravidelné, zuby snadno roztrhly kůži a poškodily kosti oběti na předloktí. Na prsou a břiše jsou vidět škrábance, pravděpodobně stopy po drápech zvířete, které radního shodilo a prokouslo mu hrdlo. Takové stopy člověk neudělá.“

Vystupňované napětí, záhadné události a postavy plné tajemství přispívají stejnou měrou k temné atmosféře románu. Směsice racionálních vysvětlení a s iracionálními událostmi ponechávají čtenáře v napětí a nejistotě až do konečného rozuzlení a vysvětlení. Je vrahem nadpřirozená bytost, učitel, který má zvláštní sny, podivný lékař kouřící opium, neschopný policejní úředník, novinář nebo se snad židovská prostitutka mstí svým klientům? Musím přiznat, že až do konce knihy jsem byla na pochybách. Nebudu tedy více prozrazovat, abych další čtenáře neochudila o rozuzlení příběhu a dopřála jim příjemný čtenářský zážitek.

„Je to vlastně víra ve schopnost přeměny člověka ve vlka. Psychické onemocnění, které se někdy pojí s určitými fyzickými projevy, například s nadměrným ochlupením. Člověk postižený lykantropií je přesvědčený, že má magickou schopnost proměnit se v divoké zvíře a že tak získá nadlidskou sílu a bystřejší smysly. A také tím ospravedlňuje svůj vražedný instinkt i chorobnou touhu zabíjet.“

Vydalo nakladatelství Host.

Reklama