Život po padesátce nekončí. Jak si užívat života i v pokročilejším věku?

Padesátka není žádný věk, přesto mnozí začínají propadat skepsi, depresím a marnotratnosti. Co teď? Děti odrostly, vnoučata často v nedohlednu, zdravotní komplikace přibývají a chuť do života ubývá. Pokud i vy máte pocit, že s padesátkou pro vás vše končí, pak se vám tyto myšlenky pokusíme ihned vyhnat z hlavy.

 

Padesátka je velkým milníkem v životech mnoha lidí. Někteří s padesátkou chytají druhou mízu, zakládají novou rodinu a snaží se vrátit o dvacet let zpět. Jiní se naopak cítí staří, počítají roky do důchodu a přemýšlí nad dosavadním životem. Pokud se řadíte mezi tu či onu skupinu, pak vězte, že ani jedna není ta pravá. Padesátka není žádný věk, a tak není potřeba polemizovat, vzpomínat a nahánět, co se dá.

Ať už vám je třicet, padesát nebo sedmdesát, každý věk má své kouzlo a v každém věku je vhodné žít přítomností. Ano, je zapotřebí sem tam zavzpomínat na to dobré, a ano, je i zapotřebí sem tam plánovat budoucnost, vždy je ale nutné být stále teď a tady. Užívat si života v každém věku, žít naplno a radovat se z maličkostí. Snažte se všechny trable a komplikace přecházet s grácií. A pamatujte, že vše špatné, co se vám do cesty postaví, vás jenom posilní.

To, co se má stát se stane, proto se nesnažte nic měnit a vše přijímejte tak, jak to přijde.

Občas je těžké vyrovnat se s ránami osudu a přibývající roky nelze přijmout tak snadno. V takovém případě pamatujte, že vy máte něco, co těm mladým dvacetiletým chybí. Máte zkušenosti, ze kterých můžete čerpat, a máte novou nabytou volnost. Už se nemusíte starat o děti, nemusíte je živit, šatit, vychovávat. Vás teď čekají nové starosti, a to  rozmazlování vnoučat, chození na kosmetiku, vysedávání s přáteli u kávy a piva, …

Dostanete-li se do fáze, že ve vašem životě něco starého skončilo a nic nového nepřišlo, pak je čas vytýčit si nový cíl. Chtějte žít lépe, více si užívejte každého dne, bavte se, setkávejte se, cestujte, milujte se, pečujte o sebe a mějte se rádi.

Jakmile se vám život zastaví, musíte ho znovu rozchodit. Uvědomit si, že život pokračuje v každém věku, že vy a vaše okolí se mění, doba se mění, vaše zájmy a priority se mění, možnosti se mění a je jen na vás, jakým směrem budete pokračovat. Důležité jenom je se nezastavit.

Rozhodně není potřeba koupit si motorku, najít si nového partnera nebo jít na plastiku. Jakékoliv radikální změny mají rychlý nástup, ale i stejně rychlý konec, proto nechtějte s padesátkou na krku změnit celý svůj dosavadní život, pokračujte ve svém žití, pokračujte ve svých zálibách, vyzkoušejte něco nového, ale stále to buďte vy.

 

Reklama