Že o čokoládě víte všechno? Tohle vás zaručeně překvapí

Zdroj: Pixabay.com

Čokoláda jako zázračný lék. Věděli jste, že například pomáhá proti kašli a nachlazení? K neodolatelné dobrotě se však váže i řada dalších zajímavostí. Například ta, že nejstarší čokoládová tyčinka má hodnotu 16 tisíc korun.

Reklama

Zajímavostí, které se vztahují k čokoládě, je opravdu mnoho. Milovníci této sladkosti by proto měli zbystřit. Přinášíme vám některé z nich, ale varujeme. Na konci textu se chuti na něco sladkého zaručeně nezbavíte.

Nejdražší čokoláda

Nejdražší čokoládová tyčinka na světě je stoletá tyčinka Cadbury. Tu si vzal s sebou na expedici po Antarktidě kapitán Robert Scott. Tyčinka v originálním balení byla vydražena v roce 2001 za 687 dolarů, tedy za víc než 16 tisíc korun.

Největší čokoláda váží téměř 4,5 tuny

570 centimetrů dlouhá, 280 centimetrů široká a 4 395 kilogramů těžká. To jsou rozměry největší tabulky čokolády na světě. Podařilo se ji vyrobit v Arménii z kakaových bobů z Ghany.

Čokoládový hotel – Etruscan Chocohotel

Čokoládový hotel stojí v Itálii. A celý je věnovaný právě sladkému pamlsku. Každé podlaží je pojmenováno podle druhu čokolády. Hotelové klíče připomínají čokoládové tyčinky. A v restauraci samozřejmě podávají čokoládové menu.

Místo peněz čokoláda

Historie čokolády sahá až ke starým Mayům a Aztékům. V jejich době měly kakaové boby velkou hodnotu, a to až tak, že sloužili jako platidlo. Za 100 bobů se tak tak dal pořídit například otrok.

Čokoládová poštovní známka

V roce 2013 vydali v Belgii čokoládové poštovní známky. Tamní pošta začala tisknout sérii pěti známek s příchutí a vůní čokolády. Čokoládová chuť se do známek dostala díky esenciálním olejům, které byly vmíchány do lepící strany. Voňavé čokoládové aroma pak bylo přidáno do inkoustu.

Čokoláda, která se nerozteče

V roce 2015 zahájila společnost Barry Callebaut, komerční prodej čokolády „odolné vůči vedru“. Čokoláda může odolat teplotám až do 38 stupňů Celsia bez toho, že by se změnila její chuť.

„Pokrm bohů“

Theobroma cacao je jméno stromu, ze kterého pochází čokoláda, v překladu znamená „pokrm bohů“. Z jeho plodů – kakaových bobů se vyrábí čokoláda.  Kakao v té nejvyšší kvalitě se označuje jako Fino de Aroma. Do této kategorie spadá ročně jen něco okolo 6 % celosvětové produkce kakaa. I přesto čokoládu Fino de Aroma můžete v tuzemsku ochutnat. Vyrábí ji čokoládovna Carla.

Na kakaovníku dozraje jen 5 % plodů

Kakaovník dorůstá výšky až 10 metrů. Květy a plody vyrůstají přímo z kmene nebo z větví. Plodem je asi 20 centimetrů dlouhý lusk, který obsahuje oválná semena, tedy kakaové boby. I když stromy kvetou bohatě, na jedné rostlině dozraje průměrně jen 5 % všech plodů.

Nejvíc čokolády snědí Švýcaři

Na prvním místě v konzumaci čokolády se dlouhodobě drží Švýcaři. Této pochoutky sní přes 12 kilogramů za rok. A není se co divit. Právě ve Švýcarsku byla před víc než 130 lety vyrobena první čokoláda, která měla jemnou konzistenci a rozplývala se na jazyku.

 Autor: Barbora Lukšová

 

Reklama