Zásnuby podle pravidel společenské etikety

Smysl zásnub věstí, že vztah páru je natolik vážný, že v budoucnu počítají se svatbou a se založením rodiny. Dříve byly zásnuby považovány za událost, kterou se široké veřejnosti dávalo najevo, že vztah snoubenců je oficiální a mohli být spolu vídáni ve společnosti.

Dnes je tomu ovšem jinak. Současné zásnuby nejsou nikterak formálním aktem. Rozhodne-li se dívka s chlapcem, že chtějí dát najevo, jak je jejich vztah pevný a perspektivní, mají v podstatě dvě možnosti.

První možností je uskutečnit slavnostní oznámení v kruhu rodiny a druhou variantou je mít soukromé zásnuby jen ve dvou a tuto radostnou událost pak sdělit rodičům.

Oznámení v rodinném kruhu

Pro společné oznámení rodině volíme salonek kvalitní restaurace nebo slavnostní oběd doma za přítomnosti rodičů obou partnerů. Hostinu zahajuje přípitkem otec snoubenky, poté snoubenec v krátkém proslovu vyzná dívce lásku a oznámí, že se v budoucnu chtějí vzít, a proto svůj vztah chtějí povýšit na zasnoubení.

Po oznámení dívku políbí a předá ji zásnubní prsten. Ten má své místo na prsteníčku levé ruky. (Po svatbě se k němu buď přidá snubní prsten anebo zásnubní prstýnek nevěsta přesuny na jiný prst).

Snoubenka také může partnerovi předat prsten, není to však příliš obvyklé. Místo toho mu věnuje dárek, který bude stále nosit u sebe. Může to být řetízek či hodinky. Důležitým znakem je, že na prstenu či dárku bývá vyryto jméno a datum zásnub.

Soukromé zasnoubení ve dvou

Tato forma zasnoubení je oblíbenější. Dívka s chlapcem se nemusí stresovat z přítomnosti členů obou rodin a svou chvíli si užijí naplno. Pro soukromé zásnuby je vhodná intimní restaurace. Při číší sektu se chlapec vyzná dívce ze své lásky, a předá jí krabičku s prstenem. Rafinovaní svůdnici nenápadně umístí prsten do číše šampaňského a využijí momentu překvapení, který ženy milují.

Vhodných míst a intrik jak nejlépe vyznat lásku a předat zásnubní prsten je nepřeberné množství a fantazii se meze nekladou. Pozor však na různé zapékaní prstenů do jídla, abyste místo romantického večera nestrávili se snoubenkou noc na zubní pohotovosti.

Výhodou soukromých zásnub je, že o této radostné události povíte rodičům při slavnostním obědu, nebo každým rodičům zvlášť, pokud se ještě neznají.

 

Reklama
SDÍLET