Za vínem do Bořetic

Bořetice, vesnice roku 2005, se mohou pochlubit pohostinností a dobrosrdečností místních obyvatel, folklorními tradicemi, které se tu stále udržují, a také kopci posetými vinohrady.

 

 

 

První zmínka o vinařství pochází již z roku 1361. V té době byly v Bořeticích vybudovány první sklepy na kopcích pod Kraví horou. Dnes se v této oblasti nachází 260 vinných sklípků, které hojně navštěvují místní obyvatelé a turisté ze širokého okolí. Procházka sklepní uličkou zaručeně nadchne každého, protože každý sklípek je jedinečný svou výzdobou.

Kraví hora je nejvýznamnější součástí obce Bořetic. Nejenže se zde rodí vynikající víno, ale mají zde také smysl pro humor. Od roku 2000 je Kraví hora svobodnou spolkovou republikou, která má svou vládu, měnu Kravihorec, vlajku, hymnu a znak.

Na jílové půdě v okolí Bořetic se daří převážně červené vinné révě. Světově proslulá jsou červená vína Frankovka, Portugal, Svatovavřinecké, z bílých pak Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Tramín.

Život místních obyvatel je bohatý na kulturní akce, které jsou hojně spojovány právě s vinařstvím. Začátek října je tady a s ním také vinobraní, v říjnu se zde bude konat již 11. ročník běhu za bořetickým burčákem. 10-ti kilometrovou trasu zdolávají odvážní běžci všech věkových kategorií. Koncem roku se žehná mladému vínu a každý rok na jaře se zde pořádají velikonoční výstavy vín.

Nejvýznamnější událostí Bořetic jsou však krojované hody, které se zde konají vždy první neděli po sv. Anně. Také během tohoto svátku teče víno proudem. Stárci a stárky oblékají kroje, které vynikají svou barevností a dekorací. Typická jsou pro ně složitá krajková zdobení symbolizující bohatost a úrodnost kraje.

 i-Senior.cz

Reklama