Za domácími úrazy často stojí nepozornost během úklidu. Jak přežít velikonoční úklid ve zdraví?

Nablýskaná okna, poličky bez prachu, zákoutí bez pavučin a pečlivě nažehlené ubrusy. Jen malá část úkolů z velikonočního úklidu. Než se však do gruntování pustíte, myslete na svůj zdravotní stav a buďte náležitě ostražití. Nejčastější zranění v domácnostech totiž způsobuje nepozornost během úklidu. 

Při úklidu nepřemáhejte své síly. Raději se pouštějte jen do toho, na co se cítíte a kam dosáhnete. Dbejte také na to, abyste měli pod nohama vždy pořádek. Uklouznout na mokrém hadru není nic příjemného a následky v podobě zlomeniny mohou mít nedozírné následky.

Plánujte

Důležitou zásadou je plánování. Rozmyslete si, co všechno je potřeba udělat. Na úklid si vyčleňte dostatek času a nikam nespěchejte. Začněte u místností, které jsou obývané nejméně – tedy ložnice, případně pokoj pro hosty. Poté postupujte ostatními místnostmi. Koupelnu a toaletu si nechejte až naposledy, protože se zde během úklidu budete pohybovat nejvíce.

Nemějte slitování

Stará čísla časopisů, svetr, který jste si naposledy oblékli před léty a desítky drobností, které se „možná někdy budou hodit“, všeho se nekompromisně zbavte. Ačkoli tento krok může být pro některé dosti bolestivý, jeho provedení je nezbytné. Věci navíc nemusíte vyhazovat. Spoustu z nich můžete darovat.

Vybavte se

Myslete na to, že správní pomocníci pracují za vás. Určitě se vyplatí pořídit si savý mop, papírové utěrky nebo stěrku. Nebudete se muset tolik ohýbat a zatěžovat záda. Úklid výrazně usnadní i správně zvolené čisticí prostředky. K ruce si vezměte i ty, které obsahují antistatické složky a zabraňují tak dalšímu usazování prachu.

 

Od stropu k podlaze

Při jakémkoli úklidu je vhodné nechat podlahy až nakonec. Nečistoty z linky, stolu a poliček spadají na zem. Pokud chcete mít pořádně vygruntováno, nezapomeňte i na kouty, které při běžném úklidu vynecháváte. Největším pomocníkem vám bude vysavač. Díky nejrůznějším nástavcům se dostanete i do těch nejužších míst. Vynechat ale nemůžete ani mokrou fázi úklidu. Uklízejte tedy systematicky, ale jen tam, kam ze země dosáhnete. Rozhodně nestoupejte na stůl či židli, stačí málo a mohli byste si ublížit.

Správný postup už znáte. Nezbývá tedy nic jiného než se chopit čističů a vyrazit proti špíně a prachu. Na velký úklid ale přeci požádejte své příbuzné.

Reklama