Z pohádek zpět do civilizace

Minule jsme se vydali na zámek, který byl řadu let označován jako nejpohádkovější v České republice. Paní Nováková správně uhodla, že šlo o zámek Hradec nad Moravicí. Blahopřejeme! Pokud byste zámek chtěli navštívit, najdete ho nedaleko slezského města Opavy.

Dnes se při našem putování zastavíme ve městě na velké evropské řece. Město je zvláštní propojením historie a současnosti.

Historické jádro začalo vznikat v dobách keltského osídlení, kdy na vrchu nad řekou stávalo oppidum. Z původního oppida vznikl středověký hrad, který byl přestavěn na renesanční a později barokní zámek. V dobách pozdního středověku zámek sloužil jako císařské sídlo.

Město pod hradem svou největší slávu zažilo v dobách okupace Balkánu osmanskými Turky, stalo se tehdy hlavním městem Uherského království. Ve Starém Městě v kostele svatého Martina byla korunována uherskou královnou i Marie Terezie.

Velký rozvoj města nastal hlavně ve 20. století, kdy se začalo rozrůstat. A tak dnes k dominantám města patří nejen hrad nad řekou, kostel svatého Martina a řada paláců, ale i moderní mosty přes řeku, jeden z nich, s vyhlídkovou restaurací, se stal i jedním ze symbolů města. K městu patří i moderní bloky budov, například River Park nebo nová čtvrť Eurovea.

Do města se turisté dostávají nejen letadly, vlaky a autobusy, připlouvají též na mezinárodních lodích, které umocňují romantický nádech tohoto velkoměsta. Po vodách velké řeky sem vplouvá duch Vídně i Budapešti.

Obyvatelé tohoto velkoměsta si připadají světoví. Jsou bezprostřední, mají rádi módu, hudbu, tanec a víno. Rádi čtou, proto na mnoha veřejných místech najdete knihovničky a v nich knihy. Vyberete si, přečtete a vrátíte, nebo přidáte i nějakou vlastní knihu. Mladí lidé tady rádi tancují v ulicích, stačí jim k tomu malý prostor, malý zdroj hudby a zábava začíná…

Určitě jste město poznali. Pokud ne, ještě vám napovím, že už víc než dvacet je město hlavním městem mladého evropského státu. Tak už víte, kde jsme dnes zakotvili?

Eva Tvrdá
www.evatvrda.cz

 

Reklama