Z Kralup nad Vltavou na Okoř

Dnešní výlet započneme na vlakové stanici Kralupy nad Vltavou a sem se také vrátíme. Trasa je dlouhá necelých 50 km a můžeme ji kdykoliv ukončit v průběhu cesty. Fyzicky je velmi nenáročná a jdeme téměř celou dobu po rovině.

 

 

Od nádraží vycházíme po červené značce podél Vltavy a po té půjdeme celou cestu až k přívozu v Roztokách. Zprvu jdeme po cyklostezce. Procházíme četnými obcemi u řeky. Obdivujeme skalní útvary a atmosféru míst zde. Bezpochyby i v těchto místech kdysi začínal český tramping. I dnes jsou zde chaty posazené do romantických zákoutí skal jako památka na doby z počátku minulého století. Vládne zde všude pohoda a klidná atmosféra.

Pokračujeme dál po břehu klidné a tiché řeky a míjíme malou vodní elektrárnu v Klecánkách, odivuhodné místo. Procházíme zahrádkářskou kolonií v Řeži u Prahy, kde můžeme přejít řeku po mostu a po 18 km ukončit výlet. Pokud pokračujeme, místy jdeme po ne úplně zpevněném břehu. Při vyšším stavu vody se může stát, že nám Vltava v některých místech stezky namočí boty.

Přicházíme k přívozu. Nečekáme dlouho, zaplatíme málo a už jsme na druhém břehu řeky v Roztokách u Prahy. Odtud pokračujeme po modré značce. Nejprve obcí a brzy vstupujeme do Roztockého háje – Tichého údolí. Kráčíme podél Únětického potoka a po modré přes obec Černý Vůl přicházíme alejí na zříceninu hradu Okoř. Zde se můžeme občerstvit, odpočinout si a ukončit výlet po 30 km, nebo pokračovat dál po červené směr Zákolany. Jdeme převážně lesní pohodlnou cestou, občas po silničce a velkou část trasy podél kolejí. Ve vlakové stanici Zákolany máme v nohách 40 km.

Odtud stále po červené značce podél Zákolanského potoka, přes Otvovice a Mikovice do Kralup nad Vltavou.

Reklama