Vyšší jaterní testy

Zdroj: Pixabay.com

S přibývajícím věkem je vždy vhodné se více zaměřit na vlastní zdravotní stav. Ten se může velmi rychle měnit, mnohem rychleji, než u mladšího těla. Je dobré znát své tělo, znát své limity a mít neustálý přehled o důležitých hodnotách našeho těla.

Reklama

Velmi často se sledují hodnoty jako krevní tlak, činnost srdce a plic, ale zapomíná se na další orgány, například játra. Co se v těle děje, když jsou vyšší jaterní testy?

Může být i příznak rozsáhlejšího problému

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Jaterní testy se provádí klasicky, z odebrané krve. Krev se podrobuje biochemickým vyšetřením. V rámci vyšetření je zjišťována hladina bilirubinu a aktivita vybraných jaterních enzymů (ALT, AST, GMT). Pokud se ve výsledcích objeví zvýšené jaterní testy, může se jednat o první náznak mnohem vážnějších zdravotních problémů.

Největším problémem je zvýšený bilirubin

Bilirubin je poměrně známým a často užívaným lékařským pojmem, ale mnohdy široká veřejnost vlastně neví, oč se konkrétně jedná. Bilirubin je odpadní látkou, která vzniká ze zaniklých červených krvinek při filtrování krve. V našem těle se tedy objevuje neustále, protože červené krvinky přirozeně odumírají. Pokud ale začnou odumírat ve větším množství a objeví se zvýšený bilirubin, tělo si s ním nedokáže poradit a právě bilirubin je původcem mnoha onemocnění. Některé z nich jsou velmi vážné.

Jaká onemocnění mohou způsobit zvýšené jaterní testy?

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Nejčastějším onemocněním, které způsobují zvýšené jaterní testy, je infekční mononukleóza – tedy oslabení činnosti jater. Příznaky mononukleózy jsou vysoké horečky, bolesti v krku, nevolnost a únava. Dále mohou nezdravě fungující játra napomáhat k výskytu hepatitidy typu B. Žloutenka B je pro lidský organismus velmi závažným onemocněním. Dalším problémem je steatóza jater – ztučnění jater, která mohou být trvale poškozena. A v neposlední řadě může být zvýšená hladina bilirubinů příčinou i pro rakovinu jater.

Reklama