Vydejte se za krásami Vranovska

Vranov, zdroj: www.navstivtevranovsko.cz
Konec prázdnin a blížící se začátek září přímo vybízí k výletům. Mimo hlavní turistickou sezónu nejsou turistická místa přeplněná návštěvníky, hektická atmosféra se uklidní a nabízí skvělou možnost v klidu poznat krásná místa naší země. Dnešní tip na výlet patří nádhernému mikroregionu Vranovska.

 

Reklama

Mikroregion Vranovsko se nachází na jižní Moravě v těsném okolí Vranovské přehrady. Do regionu patří 21 obcí, z nichž každá má co nabídnout. Okolí Vranovské přehrady je charakteristické svými čistými lesy protkanými úrodnými polnostmi a rybníky.

V létě je Vranovská přehrada vyhledávaným cílem turistů, kteří na Vranov přijíždějí za vodními radovánkami. Dovolená na jižní Moravě ale neznamená jen koupání. Region nabízí mnohem více aktivit a zajímavostí, které mnohdy bývají turistům skryty.

 

Zámek v Uherčicích

Region Vranovska je přímo posetý množstvím okouzlujících zámků a hradů. Mezi nejvyhledávanější patří Vranov nad Dyjí, hrad Bítov nebo zřícenina hradu Cornštejn. Opomínat byste však neměli i méně známé zámky, jako je například zámek v Uherčicích. Předností této památky je, že zde nepotkáte davy tlačících se turistů. V klidu se můžete procházet rozsáhlým zámeckým parkem a užívat si nerušené relaxace.

Komentovaná prohlídka interiéru zámku je mimo měsíce červen – srpen pouze na objednání. Myslete na to při plánování svého výletu a domluvte si svůj termín. Zbylý komplex včetně zámeckého parku je přístupný bez omezení.


 

Záme v Uherčicích, zdroj: www.navstivtevranovsko.cz
Záme v Uherčicích, zdroj: www.navstivtevranovsko.cz
Vyhlídka Bílý kříž u Vratětína

Máte-li rádi nordic walking a svižné turistické procházky, pak si nezapomeňte vzít nordicové hole. Dovolená na Vranovsku nabízí mnoho pěších turistických tras. Jednou z nich je vyhlídka Bílý kříž u Vratětína, která návštěvníkům poskytuje jedinečný výhled na dyjské údolí.

Cesta k vyhlídce začíná na návsi ve Vratětíně odkud vede okolo hřbitova a přechází do dobře značené pěšinky až přímo k vyhlídce Bílý kříž.

Na zpáteční cestě projdete okolo Zlaté studánky podél Vratětínského potoka, který lemují kapličky bývalé křížové cesty.

 

Turistické stezky v okolí Vranova, zdroj: www.navstivtevranovsko.cz
Turistické trasy v okolí Vranova, zdroj: www.navstivtevranovsko.cz
Claryho stezka

Nenechte si ujít ani další nádhernou procházku po Claryho stezce, která nese jméno po vášnivém turistovi, hraběti Clarym, který zdejší trasou rád chodíval. Stezka se vine lesy a otevřenou krajinou z obce Onšov od kaple sv. Anny až na Křížový vrch, odkud máte celý kraj jako na dlani.

Během celé trasy se postupně odkrývá několik dalších významných vyhlídek s posezením, kde si můžete příjemně odpočinout.

Máte-li rádi klid malebných vesniček s rybníky na návsi, kostelíky a malebnou přírodou stvořenou k procházkám a výletům na kole, pak si okolí Vranovské přehrady snadno zamilujete a budete se zpátky rádi vracet.

Reklama