Víte jak na pokládku podlahy?

Krásná podlaha dokáže proměnit interiér bytu k nepoznání. Správně vybraná podlahová krytina je sice vyšší investicí, ale provází nás až po desítky let. Při rekonstrukci bytu si dejme na výběru podlahy záležet. Jenže podlahu nedělá jen materiál, ale také profesionální pokládka.

 

Rozlišujeme několik druhů materiálů, ze kterých jsou podlahové krytiny vyrobeny. Mezi základní patří dřevěné a laminátové podlahy, linoleum, marmoleum a kameninová dlažba. Více o vlastnostech jednotlivých podlahových materiálů se dočtete v našem starším článku zde.

 

Víte ale jak na pokládku?

Každý materiál vyžaduje mírně odlišnou techniku podlahářské práce, kterou si přiblížíme.

 

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy vynikají jednoduchá a rychlá pokládkou díky systému drážek a per, do kterých parkety či prkna lehce zapadají. Takhle položenou podlahu nazýváme plovoucí. Materiál má možnost vůle a mírného pohybu v případě větší změny teplot nebo vlhkosti. Při instalaci neklademe podlahu přímo na doraz ke zdi. Kvůli rozpínavosti necháme vůli minimálně 10 mm velkou.

Druhou metodou pokládky je lepení k podkladu. Lepenou podlahu už pak neoznačujeme jako plovoucí.

 

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy lze pokládat pouze jedním způsoben. A to jako plovoucí podlahyprincipem tzv. pero-drážky. Kvalitní pokládku dřevěných, laminátových a dalších druhů podlah provedou podlahářské práce Brno.

Jak u laminátových, tak i dřevěných podlah je nesmírně důležité mít podlahu absolutně rovnou. Dřevo a laminát vám nic neodpustí a po finální pokládce může být celý výsledek nepěkný. Před pokládkou vyrovnáme podklad vyrovnávací stěrkou. Povolená tolerance nerovnosti podlahy je maximálně 2 mm. Sebedražší a sebelepší podlaha nebude vypadat perfektně, bude-li položena špatně. Právě proto není vhodné provádět pokládku svépomocí.

Raději zvolte prověřené odborníky, kteří jsou ve své profesi zkušení. Podlahářské práce Praha registrují mnoho profesionálů s několikaletou praxí.

podlaha, zdroj: www.sxc.hu
zdroj: www.sxc.hu
Vinylové podlahy

Vedle známých dřevěných a laminátových podlah jsou nyní novým trendem vinylové podlahy, které kombinují praktické vlastnosti obou zmíněných podlah. Výhodou vinylových podlah je snadná pokládka a nenáročná údržba. Vynikají pružností, odolností i širokou škálou dekorů. Více se o praktické vinylové podlaze dočtete v článku Vinylové podlahy vydrží téměř vše.

 

Linoleum a marmoleum

Profesionálové z podlahářské práce Ostrava uvádějí, že pokládka linolea je ještě lehčí než pokládka plovoucí podlahy. V podstatě je velmi podobná pokládce zátěžových koberců. Precizní musíme být na správné vyměření a oříznutí okrajů a dalších výřezů.

Naproti tomu se marmoleum instaluje pomocí zámkového spoje a využívá se hlavně v nemocnicích, kancelářích, školách a dalších vytížených místech.

Každý materiál má své klady i zápory. A ne každý je vhodný do všech místností. Proto výběr pro vás nejvhodnější podlahy určitě neuspěchejte. V žádném případě nepodceňujte konzultaci a provedení pokládky odborníkem. A že nevíte kde je najít? Do internetového vyhledávače stačí například zadat podlahářské práce Plzeň nebo dotaz obměnit vašim nejbližším městem a naleznete řemeslníky, kteří vám rádi pomůžou.

Reklama