Víme, jak zabezpečíte prvotřídní péči pro seniory

Česko stárne! Nejnovější statistiky tvrdí, že už v roce 2030 začne Čechů ubývat a postupně se zařadíme k zemím s nejstarším obyvatelstvem. Minulý rok počet obyvatel, kteří dosáhli 65. roku života, stoupl na 16 procent. Před deseti roky to bylo necelých 12 procent.

Lidé nad 80 let tak často končí v ústavech, protože se nedokážou o sebe postarat a jejich rodina nemá dostatek času na celodenní péči. Pro seniora je však vždy lepší a méně stresující, pokud žije v prostředí, které je mu blízké a v němž prožil celý svůj život. Nevíte, jak zabezpečit péči pro seniory, aniž byste je museli umístit do domova důchodců?

Zkušenosti odborníků jsou důkazem toho, že umísťování seniorů do ústavní péče souvisí s nízkou informovaností o dalších možnostech péče o seniory. Alternativ je přitom několik. Přečtěte si jejich stručný popis, abyste uměli snáze najít vhodný způsob péče o seniory.

Co je osobní asistence?

Osobní asistence je nejčastější druh péče o seniory na Slovensku. Nabízí pomoc s běžným životem a činnostmi, jako například oblékání, česání, vaření nebo doprovod k lékaři. Pečovatelky navíc často nabízejí i společné volnočasové aktivity pro seniory, čímž se výrazně zvyšuje psychická kvalita života seniorů.

Co je pečovatelská služba?

Pečovatelská služba nabízí pomoc v domácnosti a je určena pro seniory, kteří potřebují pomoci i s úklidem, kompletní hygienou nebo vařením a podáváním jídel. Většinou to funguje tak, že pečovatelka dochází v předem stanoveném čase a pomáhá podle dohody.

Co jsou denní stacionáře?

Stacionáře nabízejí každodenní péči o seniory, kteří se neobejdou bez stálé pomoci. Jde v podstatě o kombinaci institucionální a domácí péče. Senioři žijí sice doma, ale v těchto centrech tráví část dne, kdy jsou jejich rodiny v práci a neměl by se jim kdo věnovat.

Domácí zdravotní péče

V případě, že je váš rodič nebo prarodič těžce nemocný a vyžaduje intenzivní zdravotní péči, nejlepším řešením bude zajistit mu profesionální ošetřovatelku v podobě zdravotní sestry. Pro seniora ošetřovatelka zajistí převaz ran, aplikaci injekcí, podávání léků nebo pravidelnou diagnostiku a dohled. Pokud senior potřebuje právě tento druh péče, můžete požádat o příspěvek na péči, který hradí zdravotní pojišťovna. Více informací, jak ho získat, najdete u obvodního lékaře vašeho rodiče nebo prarodiče.

Možností, jak se postarat o svého blízkého ve vyšším věku bez toho, aby musel opustit pohodlí svého domova, je několik. Najděte pro něj spolehlivou pečovatelku, která mu zajistí profesionální péči i během vaší nepřítomnosti.

Vybavte péči o seniory online

Osobní asistenci, pečovatelskou službu, denní stacionáře a dokonce i domácí zdravotní sestru hravě najdete také online na portálech jako je Domelie.cz. Vyberte si oblast péče o seniory, napište vaši lokalitu a volné pečovatelky o seniory se vám pěkně seřadí do přehledného seznamu. Potom si už stačí jen vybrat a kontaktovat nejlépe alespoň tři pečovatelky najednou.

Senioři končí v domovech důchodců, a to přesto, že by raději uvítali domácí prostředí. Způsobů, jak zabezpečit domácí péči pro seniory, je přitom několik.

 

Reklama