Velká Amerika

Výlet započneme na vlakové stanici Karlštejn. Z nádraží se vydáme vpravo po silnici, přejdeme most, abychom překročili Berounku a pokračujem vpravo do obce. Výlet je dlouhý cca 20 km a fyzicky nenáročný. Udělejme si dostatek času pro pobyt v této oblasti.

 

Pokračujeme po červené na hrad Karlštejn. Cesta podhradím je lemována množstvím turistických atrakcí a je z čeho vybírat. Můžeme dojít až na hrad a zúčastnit se prohlídky. Poté se vrátíme zpět na rozcestník vlevo u silnice a pokračujeme po červené k místu Dub sedmi bratří. Odtud pokračujeme po žluté k lomům.

První uvidíme Malou Ameriku. Tyrkysově zbarvená voda a klid, východy z těžebních štol ve skalách.

Pokračujeme stále po žluté k Mexiku, jiný název pro něj je Trestanecký lom. Tento lom není zatopený a o to úchvatnější pohled zvrchu na něj je. Míjíme Památník politických vězňů a pokračujeme v cestě.

Přicházíme k lomu Velká Amerika. Je to vskutku velkolepá podívaná. Můžeme lom obejít ze všech stran, dolů se již nesmí. Těžko soudit, komu vadilo, že se v temné modrozelené vodě koupou lidi a obdivují tento skvost i zevnitř.

Oblast bývala vyhlášenou trampskou lokalitou. Ještě v první polovině devadesátých let minulého století se zde scházeli trampové v hojném počtu a trávili tu volné chvíle. A není divu.

Nejen kolem zatopených lomů v Mořině, ale v širokém okolí hradu Karlštejn jsou natolik čisté energie, že znalci z celého světa sem za nimi jezdí. Z hlavy nám zmizí starosti a černé myšlenky a my tu jen v klidu odpočíváme.

Nyní můžeme zajít dolů do obce Mořina a počkat na autobus, nebo se vrátit stejnou cestou přes lomy a hrad na nádraží v Karlštejně. Kdyby zde šlo ještě tábořit, mohli bychom přespat mezi trampy v některém z lomů a načerpat dostatek blahodárných energií.

Reklama
SDÍLET