Vbočené palce a kotníky: Jak řešit problémy s obuví?

Poměrně nedávno tu bylo pojednání o potížích se sháněním obuvi ve vyšším věku. Mohli jste si přečíst dobrá doporučení, kterými se při nákupu pohodlných bot řídit. Ne vždy však nabídka vyhovuje, i když se jedná o specializované obchody, obuv zdravotní, skutečně koženou a podobně. Často rozhoduje cena a také tvar nohy.

Mnoho lidí trpí takzvanými haluxy, vbočenými palci nebo kotníky, lidé je nazývají různě. Často se můžeme setkat s reklamou, která nabízí různé mechanické prostředky na nápravu, srovnání nohy. Jde o problém, který trápí hlavně ženy již mnoho let, možná odjakživa. Například moje babička měla od 40 let „kotníky“ tak velké, že nemohla sehnat vhodné boty, zvláště po válce ne. Začala stále častěji nosit měkké bačkory, na vesnici to tolik nevadilo. Když se přidaly otoky od nemocného srdce, dokázala nazout jen kostkované papuče s přezkami.

Jsou také ženy, kterým se postupně prsty nohou kroutí a skládají přes sebe, až mají na konci nohy jakousi bouli, která se opravdu do běžné boty jen tak snadno nevleze. Oba problémy lze řešit (pokud možno včas), například právě těmi vložkami mezi palec a ostatní prsty. Jsou většinou molitanové a v některých botách nevadí, sama jsem je zkoušela – když už jsem je někomu poradila. Vyrábějí se také jakési hřebeny z molitanu, které se zespoda nasadí do mezer mezi prsty a učí je, jak by měly být správně srovnané. Obojím pomůckám se říká korektory. Další lidé mohou mít „jen“ skrčené a zatuhlé prsty (drápovité). Problémy se dají řešit vložkami do bot, dokonce i chirurgicky. Nejlépe to posoudí ortoped, často i nošení korektorů a vložek postačí, srovná se leccos. K operaci se můžete odhodlat kdykoliv, i ve vyšším věku, což si dopřála i moje maminka po sedmdesátce.

Na tyto problémy nemyslí spousta lidí  ( hlavně žen), kteří podléhají diktátu módy, mačkají si prsty v úzkých špičkách, kroutí je v elegantních botách s podpatky nebo nepoddajných lakových botách. Ne vždy botu pro halux patřičně roztáhne hrouda vlhkého novinového papíru ve špičce nebo utrpení v tlustých mokrých ponožkách „pro krásu“. Některé boty by to ani nemusely vydržet.

Jenže co dělají ti, kdo rezignovali a nějak to už hodlají doklepat, ovšem s tím, že chtějí dál chodit ven mezi lidi, nakupovat, procházet se a podobně? Ti, kdo nemají moc peněz na drahé a třeba i ručně šité boty na zakázku? Protetické boty, které například srovnají rozdíl v délce končetin (a tím pomohou také od různých bolestí zad), nejsou levné. Vydrží dlouho, bývají kvalitní, vyplatí se na ně ušetřit.

Přesto jsem se setkala s tím, že nemusely vyhovovat, jednomu pánovi připadaly moc těžké. Chtěl chodit, i když byl po amputaci nohou v kotnících. Šikovná manželka pro něj vyrobila „kopýtka“. Když se měkké botičky osvědčily, pokračovala v šití a pán má dnes botičky různé, bačkory i výletní. Základní surovinou se staly levné pantofle od Vietnamců, hlavně kvůli podrážce. Tehdy mne napadlo sebrat podobné zkušenosti a napsat sem o nich. Některé botičky jsem směla nafotit.

Tenisky s háčkovanou vsadkou

Dalšími jsou již „jen“ boty pro ženy s haluxy a kladívkovitými, pokroucenými prsty. Základní a celkem levnou obuví jsou opět bačkory, známé kotníčkové plstěné se zipem, ale šité podobně, jako mokasíny. Mají tedy uvnitř dost místa i pro pokroucené prsty nebo oteklou nohu. Pro chůzi venku za každého počasí se dají impregnovat (sprejem), aby se zpomalilo případné navlhnutí. Tu a tam je mají Vietnamci za cenu do 250 Kč, několika seniorům jsem je nakupovala i já.

Setkala jsem se také s úpravami, které máte na obrázcích. Někde stačí nastavit kožený pásek kouskem gumy, jinde lze využít původního střihu boty a nastavit u švu látkou nebo háčkováním, pleteninou, jak kdo zvládne.

Nastaveno páskem gumy

Možná se vám vylepšení budou zdát dětinská, amatérská, pro vaše požadavky málo vzhledná. Důležité však je, že fungují. Lidé, kteří je mají, již nemusejí používat velká čísla trekových sandálů nebo jiných bot, kam se jakžtakž vešli. Nezakopávají, neškobrtají, připadají si mnohem lépe, než dřív. Navíc úplně mimo módu nemusejí být – vždyť je dnes moderní obuv krajkově háčkovaná, třeba i jako letní kozačky, které skryjí i nehezké žíly. Můžete použít i elastickou pružnou látku, můžete směle vyrazit s modelem, který vyjde ze šikovných rukou tak dokonalý, jako by byl od mistra ševce.

Máte problém? Inspirujte se a rozvíjejte nápady jiných, kteří nesložili ruce do klína.

Reklama