Vánoční rozhovor s redaktory

Vánoce už jsou opravdu za dveřmi, a tak jsme se rozhodli vás dnes ještě naposledy inspirovat. Přinášíme vám vánoční rozhovor s našimi redaktory, kde se nejen dozvíte, jak vypadá jejich štědrovečerní menu nebo jaké cukroví je u nich tím nejoblíbenějším, ale prozradili na sebe i jaké zvyky dodržují a bez čeho by si Vánoce nedovedli představit.

Co pro Vás znamenají Vánoce?

Reklama

D. Růžková: Vánoce pro mne znamenají oslavu zimy a čas volna v pohodě trávený s rodinou.

J. Pinterová: Vánoce jsou pro mě tím nejhezčím obdobím v roce, protože po všem tom celoročním shonu si můžu užít klid a pohodu společně s těmi, co je mám tak ráda.

R. Aujezdská: Hlavně pohodu v kruhu rodinném, zastavení se v celoročním shonu a zhodnocení uplynulého roku, co se komu podařilo a co ne. Také popovídání o tom, co bychom si přáli další rok.

Jaké dodržujete vánoční zvyky?

M. Bugrisová: Naše rodina nedodržuje takové ty klasické vánoční zvyky jako je krájení jablka, házení botou nebo pouštění lodiček. U nás je zvykem, že prostě děláme věci tak, jak je máme rádi a neřídíme se tím, co dělají všichni. Každé Vánoce však chodíme do kostela a snídáme vánočku.

J. Pinterová: Na Štědrý den dodržujeme půst, protože jinak bychom neviděli zlaté prasátko, také u štědrovečerního stolu prostíráme talíř i pro pocestného a občas i krájíme jablíčka.

R. Dorňáková: Pod stromečkem nesmí chybět betlém a zvoneček, na který Ježíšek dodnes zvoní a svolává rodinu k večeři. Ta se skládá z houbové polévky s nudlemi od babičky a jako druhý chod následuje řízek a bramborový salát. Během večeře nesmí nikdo, kromě hospodyně, vstávat od stolu, aby držela rodina pohromadě.

K. Pomykalová: Takovým těm tradičním zvykům, jako krájení jablka či házení bačkorou, příliš neholduji. Tradičním zvykem pro mě je, že si s rodinou uděláme nějaké dobroty a společně se během svátků sejdeme u jednoho stolu.

Máte doma živý stromeček nebo raději preferujete umělý?

D. Růžková: Již několik let umělý. Nebaví mě v předvánočním shonu shánět po městě stromeček, který by za něco stál, a také to není levná záležitost. Pocházím z malého městečka v horách a první Vánoce, které si z dětství pamatuji, jsme vždy mívali košatou jedličku. Tatínek ji chodil kupovat přímo k lesníkům, tehdy za rozumnou cenu.

R. Aujezdská: Každoročně kupuji živý stromeček v květináči, protože jehličí domov provoní. Až splní svůj účel, vysázíme jej na zahradu a někdy se stane, že ještě v létě na něm uvidíme kousíček zlaté ozdobné lamely. To nám připomene prožité svátky vánoční.

N. Dostalíková: Máme zásadně živý, jelikož krásně provoní byteček, také ho zdobíme domácími perníčky a slaměnými nebo papírovými ozdůbkami.

D. Šácha: Posledních 12 let už zdobíme jen umělý stromeček a to hlavně kvůli praktičnosti. Naši domácnost totiž obývají dva kocouři, kteří s oblibou vyrážejí na průzkum všeho nového a ozdobený vánoční stromek je přesně jednou z těch věcí, která rychle upoutá jejich pozornost. Po celém pokoji bývalo rozházené jehličí, potrhané řetězy a rozbité baňky, takže proto už těch zmíněných dvanáct let zdobíme (od vyšších „pater“) jen ten umělý.

Jaké druhy cukroví pečete na Vánoce?

D. Růžková: Peču klasické druhy – vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky, slepované linecké, ořechy. Ráda vyrábím nepečené cukroví, různé druhy kouliček. Jeden velmi rychlý recept je kuličky alá Rafaelo – 1 kondenzované slazené mléko, strouhaný kokos a lískové oříšky – mléko smíchám s celým sáčkem kokosu a nechám trochu ztuhnout v ledničce, pak do něj zabalím lískový oříšek a celou kuličku ještě obalím v kokosu. Hotové kuličky nechám v ledničce.

J. Pinterová: Na Vánoce pečeme tradiční cukroví, ale každým rokem přibývá i spousta receptů, co nejsou typicky vánoční, ty přináší maminka z práce nebo je najdeme na internetu. Mým nejoblíbenějším receptem jsou perníčky.

R. Dorňáková: Každý rok se nám tradičně podaří překročit symbolických devět cukroví a letos ho bude rovnou dvojnásobek. Mezi klasiku ale patří linecké, perníčky, vanilkové rohlíčky a sušenky z pudinkového těsta. Mým nejoblíbenějším cukrovím jsou skořicové rohlíčky v krystalovém cukru.

K. Pomykalová: Když jsem ještě bydlela s rodiči, pekla jsem s maminkou i 16 druhů cukroví. Letos jsem pekla poprvé sama a výsledkem byly vanilkové rohlíčky, linecké, marcipán, sněhové pusinky, kokosky, rumové kuličky a „raffaello“ koule.

Jak trávíte vánoční svátky?

M. Bugrisová: Vánoční svátky trávíme každoročně v rodinném kruhu, a jelikož je naše rodina opravdu veliká, tak je pokaždé veselo. Po celou dobu se jenom cpeme, koukáme na pohádky a sdělujeme si, co nám nadělil Ježíšek.

R. Aujezdská: Svátky vánoční trávím v kruhu rodinném, zajdu na půlnoční mši. Snažím si už pohodu Vánoc vychutnat předem. Navštívím vánoční výstavu a zpívání pod vánočním stromečkem, které se každý rok v naší vesnici pořádá.

N. Dostalíková: Trávíme je doma nebo chodíme na procházky, hlavně v klidu a v kruhu rodiny, to jsou pak opravdové Vánoce.

Kupujete nebo raději dostáváte dárky?

R. Dorňáková: Musím říct, že poslední dva roky miluji obojí. Dárky chodím nakupovat s první pokrývkou sněhu, takže mi letos počasí trochu překazilo plány. Každopádně mě baví vybírat dárky tak, aby se obdarovanému co nejvíce líbily a byly od srdce. A o to víc mě pak baví rozbalovat svoje „překvápka“.

D. Šácha: Myslím, že nejsem sám, který dárky raději kupuje, než dostává. Baví mě vymýšlet netradiční překvapení, které udělají radost, ať už se jedná o Vánoce, narozeniny nebo jiné svátky. Člověka to pak mnohem víc potěší, když vidí tu radost kolem sebe. Přijímání dárků se ale taky samozřejmě nebráním.

Jak vypadá Vaše štědrovečerní menu?

D. Růžková: Bramborový salát a různé druhy řízků. Kapra u nás nikdo nejí. Pak kompot se šlehačkou a k pití džus.

M. Bugrisová: V tomto případě si připravujeme ke štědrovečerní večeři to, co máme rádi a ne to, co je zvykem. Takže večeři začínáme šunkovou rolkou se šlehačkou a křenem, následuje hlavní chod. Máme houbovou polévku, salát a řízky. Na stole nechybí dobré víno a pivo.

R. Aujezdská: Na štědrovečerní menu již léta servíruji fazolovou smetanovou polévku, bramborový salát a smaženého kapra. Jako dezert Opilý František s kávou.

K. Pomykalová: Rybí polévka se strouhaným sýrem a osmaženou houskou, bramborový salát a kuřecí řízky. U stromečku pak uzobávám cukroví a popíjím svařené víno či vařonku.

Bez čeho si nedokážete Vánoce představit?

M. Bugrisová: Chtělo by se mi říci, že si je nedovedu představit bez sněhu. Bohužel za poslední roky ho na Vánoce moc nebylo. Přesto se mi s Vánoci spojuje. Určitě si je také nedovedu představit bez rodiny, šunkové rolky a bez pohádek. Každé Vánoce musím vidět i film Sám doma.

N. Dostalíková: Bez rodiny a sněhu.

D. Šácha: Vánoce si určitě neumím představit bez rodiny. Myslím tím hlavně Štědrý večer, protože slavíme tento den s celou rodinou pohromadě, takže je dům plný lidí a pohody. Když nás u stolu nesedí alespoň deset, není to ono.

i-Senior.cz

Reklama