Urychlete, nasměrujte a zefektivněte vánoční úklid

Také se vám z podvědomí pomalu vynořují myšlenky na předvánoční úklid? Ty na bezhlavé gruntování prozatím hoďte za hlavu a pojďme si říct, na co se můžeme zaměřit už teď, aby náš úklid měl trvalejší charakter a především – byl nám k užitku a ne ke stresu.

 

 

Tip: Nenechte si nepořádek, ale ani úklid přerůst přes hlavu.

Boxy, úložné prostory, krabice, skříňky,…

Třídění je možná ze začátku otrava, ale až si najdete svůj systém, uvidíte, jak se vám uleví. Povalující se papírky, tužky, doklady a složenky – jedno je jasné, až budete chtít najít konkrétní jednu věc, zaručeně budete hledat marně…

Tip: Vyberte pořadače a boxy tak, aby ladily vašemu oku a interiéru. Máte rádi čistotu a jednoduchost nebo dáte přednost zdobeným krabicím či košíkům? Fantazii a tvořivosti se meze nekladou.

 Nebojte se zbavování nepotřebných věcí

Někdy je vyhazování obzvlášť těžké. Pokud však věci jenom přeskupíte, moc si nepomůžete. Proto zatněte zuby a pusťte se do toho. Jak zjistíme, jestli je třeba daný kousek vyhodit? Pokud se to týká šatníku, platí pravidlo: pokud jste daný kus neměli na sobě déle než jeden rok, už ho určitě znova nepoužijete. Specifických částí šatníku jako jsou lyžařská kombinéza nebo další kousky pro vysokohorskou turistiku a jiné specializované prvky šatníku se toto pravidlo nevztahuje.

Tip: Věci navíc nemusíte vyhazovat. Spoustu z nich můžete darovat, prodat do bazaru nebo na internetu či věnovat třeba charitě. Vyhnete se tak plýtvání a ještě třeba uděláte dobrý skutek J .

Držte správný směr…

Ať se jedná o úklid obecně nebo konkrétní činnosti jako leštění, vytírání a vyhazování – držte se těchto dvou směrů: shora dolů a od oken ke dveřím. Pokud gruntujete celý byt, na závěr si vždy nechejte koupelnu a kuchyni.

Volbu těch správných pomocníků neberte na lehkou váhu

Vyberte si prostředky, které jsou multifunkční – nezaberou vám hodně místa a nebudete muset pokaždé zkoumat, k čemu by asi mohly sloužit. Například při úklidu koupelny plně oceníte Diavu multifunkční, využijete ji na zrcadlo, baterie, police nebo záchodovou mísu – vše se bude lesknout čistotou a vystačíte si pouze s jediným prostředkem. „Někdy jen stačí zvolit vhodného pomocníka pro konkrétní úkol, např. Fixinelu, a nepořádek bude mizet přímo před očima,” říká Marta Matyášová ze společnosti Tatrachema.

Už vám nezbývají síly? Nechejte si pomoct

Z průzkumu[1] z roku 2014 vyplývá, že doma by chtěli mít čisto muži i ženy stejně. Každý druhý muž (55 %) se považuje za “pořádkumilovného”, v tom se ženy ani muži nijak zvlášť neliší… Takže dámy, váš partner chce mít doma také útulno, neostýchejte se proto ho do úklidu zapojit J

[1] Podrobné výsledky průzkumu najdete zde: https://www.vyplnto.cz/realizovane-pruzkumy/muzi-zeny-a-uklid/

Lucie Paseková

Reklama
SDÍLET