Účinné zbraně proti molům: chemie, důkladnost, ale i vosička

Malí motýlci, kteří dokáží napáchat pořádnou neplechu. I když jsou moli běžnými škůdci, kteří jsou rozšíření po celém světě, zbavit se jich je poměrně obtížné. Potravinoví molové navíc obvykle kladou 200 – 300 vajíček a tak je potřeba mít se na pozoru, aby vám nezamořili celý byt.

I když máte domácnost jako ze žurnálu i u vás se můžou zabydlet. Nejčastěji si je domů donesete z obchodu v pytlíku s moukou. Jak se tohoto nepříjemného hmyzu zbavit a jak předejít jeho množení? Poradíme několik triků. Díky nim budete mít od molů pokoj.

 

Potraviny mějte v dózách

Moli napadají především potraviny. K těm se dokážou dostat i přes pevné obaly. Pokud se už jednou prokoušou přes celofán nebo papírový pytlík, jsou potraviny jednou pro vždy znehodnoceny. Je proto potřeba uchovávat sypké směsi v uzavíratelných dózách. Molům se líbí především teplá temná místa, kde se nejčastěji zabydlují. Proto je potřeba se na tyto místa zaměřit při uklízení spížky. Že se molům u vás zalíbilo můžete poznat ještě, než se motýli vylíhnou. Larvy totiž v potravinách zanechávají bílá vlákna.

Všeho se zbavte

Když už vám po kuchyni začnou moli poletovat je potřeba jednat rychle. Zkontrolovat všechny potraviny, granule pro zvířata, sladkosti nebo i suché květiny. Všechny napadené potraviny je nutné hned vyhodit.  Šetřit se nevyplatí i na dně balení se totiž mohou larvy ukrývat.

Motýlky pochytejte

Molů se zbavíte pomocí speciálních lepících pásek. Vyzkoušet můžete například Bros lapač molů. Použití těchto lapačů je jednouché, stačí je nalepit do skříňky s potravinami. Pásek je napuštěn lepidlem s feromonem, který láká samce molů. Hmyz se tak následně nalepí a uhyne. Kromě lepicích pásek jsou k dostání i další prostředky, které vás molů zbaví. Nejčastěji se jedná o spreje a gely.

Vosička

Účinnou zbraní proti molům je drobněnka. Jedná se o malou vosičku, která se běžně vyskytuje v přírodě. Tato miniaturní vosička klade do vajíček molů svoje vajíčka a tím je usmrtí. Díky své velikosti se dostane i do nejmenších spár a skulinek. Zbaví vás tak i zárodků molů, které by se ve vašich poličkách i přes intenzivní úklid mohly stále ukrývat.

Moli v oblečení

Kromě potravinových molů můžete doma narazit i na mola šatního, který se živí keratinem. V ohrožení je tak oblečení z vlny, kůže nebo peří. Nepohrdne však ani bavlnou nebo lnem. Jejich výskytu předejdete pravidelným větráním oblečení, jednou za čas je potřeba vyprat i kousky oblečení, které zrovna nenosíte. Pokud už se objeví. Je jednodušší se jich zbavit, než molů potravinových. I tady jsou účinné lepící pásky nebo speciální gelové sáčky.

Autor: Barbora Lukšová

Reklama