Učení cizího jazyka po padesátce je vhodnou prevencí Alzheimerovy choroby

zdroj: Pixabay.com

Závidíte mladým, že se všude dorozumí? Také byste chtěli umět alespoň jeden cizí jazyk? Pak je ten správný čas pustit se do učení jazyků. Věk totiž není výmluva. Jak se naučit cizí jazyk po padesátce? Aby vám slovíčka lépe utkvěla v hlavě, je vhodné se řídit několika zásadami.

Reklama

Učení čehokoliv pomáhá zlepšovat paměť, proto se nebraňte novým věcem ani po padesátce, šedesátce či sedmdesátce. Ano, naučit se cizímu jazyku pro vás bude o něco těžší než pro děti, které s jazykem vyrůstají už od školkového věku, avšak rozhodně to není nic nemožného.

Soustředění je při učení cizích jazyků alfou omegou

Učení jazyků ve stáří má své specifika. Vhodné je si nové znalosti takzvaně dávkovat. Je důležité pravidelně trénovat a především se dobře soustředit. Soustředění můžete začít zkoušet se stopkami nebo s kuchyňskou minutkou. Nastavte si deset minut a plně se soustřeďte, je-li to na vás moc, pak nějakou tu minutu uberte.

Pozor dejte na všechny okolní vlivy, které by vás mohly rušit. Vypněte si rádio, televizi, telefon a buďte v takovém prostředí, kde se dokážete maximálně soustředit.

Zkuste sami na sobě vypozorovat, kdy vám učení půjde nejlépe. Někomu to po ránu nemyslí a nejlépe se soustředí večer, jiný to má zas na opak. Nastavte si svůj režim a podle něho jeďte.

Základy se naučíte díky učebnicím pro samouky

Berete-li učení cizích jazyků vážně, pak si pořiďte alespoň jednu tištěnou učebnici, která vám pomůže především s gramatikou. Jestliže se nechcete do učení pustit jako samouci, můžete se zapsat do kurzu pro veřejnost. Pokud se stydíte a zároveň bojíte a říkáte si, že konverzace v cizím jazyce s cizími lidmi není nic pro vás, zkuste o pomoc požádat děti a vnoučata.

Jen učebnice ale nestačí, slovíčka je nutné se učit i poslechem. Pořídit si tak můžete například anglické audioknihy pro začátečníky nebo si pustit váš oblíbený film v originále. I přestože z počátku nebudete vůbec ničemu rozumět, rozhodně se nevzdávejte, jazyk je nutné „naposlouchat.“

Slovíčka se učte především ta, která opravdu budete potřebovat. Začít můžete tím, že si doma polepíte nábytek lístečky, díky tomu se budete učit hlavně to, co je kolem vás. Slovíčka se vždy snažte s něčím spojit, ať u s nějakým obrázkem, příběhem nebo s emocemi, a vždy se je učte nahlas!

Cizí jazyk jako prevence Alzheimerovy choroby

Říkáte si, že byste chtěli umět cizí jazyk, ale na druhou stranu nevíte, proč byste se ho ve vašem věku měli učit? Odpověď je jednoduchá. Učení je skvělou prevencí proti Alzheimerově chorobě, naučí vás lépe vyjadřovat a udržet svěží paměť. Ale to rozhodně není vše.

Díky učení se cizího jazyka budete mít blíže k mladší generaci, budete sebevědomější, dokážete si na dovolené objednat jídlo v restauraci a vyřešit na hotelové recepci problém s pokojem. Nehledě na to, že pokud máte do důchodu ještě daleko, pak se vám nový jazyk může hodit i v pracovním nasazení.

 

 

Reklama