Tři tipy pro rychlý jarní start vašeho trávníku

Možná si to neuvědomujete, ale trávník je jednou z nejvytěžovanějších rostlin na vaší zahrádce. Dáváte mu totiž co proto. Častým sekáním přichází o živiny, stonky a listovou plochu. Vždy se však oklepe, roste a prosperuje vesele dál. Co však trávníku dá opravdu zabrat je zima, zkuste mu proto jarní start alespoň trochu usnadnit.

Vyčerpaná půda pod trávníkem přímo volá po „injekci“ živin. Jak postupovat, abyste vašemu trávníku co nejdříve dodali potřebnou energii k růstu? Pokud se nepoštěstí slunci, aby dostatečně vysušilo trávník už během března, nesmíte s počátkem péče o trávník otálet déle než do dubna.

 

 1. Odstranění zbytků zimy a provzdušnění

Po zimě z trávníku nejprve odstraníme veškeré listí a jiné zbytky čehokoliv. První věc, kterou je třeba na jaře udělat v péči o náš trávník je vertikutace (provzdušnění), která umožní lepší přístup živin, světla, vody, vzduchu a zároveň nám pomůže v boji proti chorobám a jiným škodlivým činitelům. V dubnu ještě není třeba travní plochy sekat, ale měli byste se zaměřit na dosetí holých míst v trávníku, aby byl později travnatý porost rovnoměrný. V tuto dobu je také ideální čas na vysévání nových trávníků.

 

2. Hnojení

Travní plochy hnojíme třikrát až čtyřikrát do roka. Nejvhodnější pro trávník jsou zejména z počátku sezóny granulovaná hnojiva. Jelikož při sekání trávník připravujeme o živiny, musíme je do půdy zase nějak vpravit zpět. Proto raději používejte hnojivo vícesložkové, ve kterém jsou zahrnuty všechny živiny. Těchto hnojiv existuje značné množství. Pro růst trav je nutný dostatek dusíku, najdete ho například v univerzálním prostředku Bopon na trávníky. Za 50 až 70 korun pořídíte kilové balení, které vystačí až na padesát metrů čtverečních travnaté plochy. A dále platí, že je vždy lepší rozdělit dávku hnojiva pro dané období alespoň na 4 menší dávky. Ideálně hnojíme častěji a v menším množství. Pozor: Nikdy nehnojte při velkém suchu a prudkém slunci. Nejlépe je pohnojit travní plochu po dešti, když oschne.

 

3. Zalévání

Po hnojení trávníku musí travní plocha dostat vydatnou závlahu – uměle či deštěm. Lépe je, se na déšť nespoléhat, respektive nemá cenu čekat „až naprší“. Váš trávník potřebuje zalít hned.

 

Rada na závěr: Myslete na bezpečnost

Než však použijete jakýkoliv hnojící prostředek, vždy si pozorně prostudujte návod. Nedodržením všech pokynů byste mohli způsobit trávníku nebo i sobě škody. S dávkováním neexperimentujte a raději se řiďte doporučením výrobce.

Lucie Paseková

Reklama
SDÍLET