Trápí Vás zápach z úst?

Halitóza neboli zápach z úst je velmi delikátní problém. Nahlas o něm sice nehovoříme, ale okolí jej vnímá negativně. Většina si ani neuvědomí, že jim je cítit z úst. Upozornění okolí pak bereme jako nezdvořilost. Je mnoho příčin, ale neznamená to vždy, že se špatně staráme o ústní hygienu. Pokud jsme zrovna nesnědli česnek či zrající sýr, je třeba se nad tímto problémem zamyslet.

Zubní pasty, ústní vody či žvýkačky – to je jen dočasná pomoc. Je třeba odstranit příčinu zápachu. V případě, že se dobře staráme o ústní hygienu, máme zdravý a ošetřovaný chrup, žádné zánětlivé onemocnění a přesto je nám cítit z úst, je na pováženou se zamyslet nad skladbou našeho jídelníčku. Doporučuje se omezit konzumaci masa, uzenářských výrobků a cukru. Zařadit čerstvé ovoce a zeleninu, omezit pití kávy, alkoholu a kouření cigaret.

Reklama
Jaké jsou příčiny halitózy?
  • Nedostatečná hygiena úst, kdy se zbytky jídla rozkládají na sliznici v ústech, v mezizubních prostorách a zapáchají. Vzniká plak (vrstvy pokrývající zuby) a ten je živnou půdou k množení bakterií a také vede ke vzniku zubního kazu.
  • Konzumace aromatických potravin – těmi jsou česnek, cibule nebo zrající sýr. Větší množství vypité kávy, alkoholu či kouření se rovněž odrazí v našem dechu.
  • Zánětlivé procesy – tady můžeme zařadit záněty zubů, dýchacích cest, vedlejších nosních dutin, středního ucha a trávicího systému. Obzvlášť u hnisajících forem je halitóza značná.
  • Problémy trávicího ústrojí – zde se řadí osoby, u kterých je snížená schopnost zpracovat bílkoviny z důvodu nedostatku enzymu laktázy. Pomůže vyhýbat se mléčným výrobkům. Problém mají hlavně „cukrovkáři“, jejichž dech je cítit po čpavku.
  • Užívání některých léků – hlavně ty, které obsahují síru nebo antibiotika na deprese, alergie či vysoký krevní tlak.
  • Konzumace velkého množství cukru a sladkostí je ideálním prostředím pro množení bakterií a vzniku zubního kazu a následného zápachu z dutiny ústní.

 i-Senior.cz

Reklama