Tiché a nenáročné elektrické lodní motory

V dnešním článku potěšíme hlavně mužské čtenáře. Jste-li milovníky rybaření nebo trávíte letní dny u jezer a rybníků, jistě vám tento článek přijde vhod.

Čistě náhodou jsme narazili přímo na revoluční vynález, který ušetří hodně námahy a přidá také mnoho potěšení. Tou příjemnou vychytávkou jsou lodní motory na elektrický pohon.

Tento šikovný lodní motor jednoduše přichytíme na loďku nebo člun pomocí páru šroubů, připojíme k trakční baterii a můžeme vyrazit. Pokud si myslíte, že elektrické motory jsou nějaká bezvýznamná ořezávátka, jste na omylu.

Například lodní motor střední kategorie Maxima 36 má sílu v tahu 16,3 kg. A to na krásné svezení bez pádlování bohatě vystačí. Tyto lodní motory mají pět rychlostí vpřed a tři rychlosti pro zpětný chod. Jsou vhodné pro použití jak ve slané, tak sladké vodě. Navíc jsou lodní motory Maxima vybaveny přehledným ukazatelem stavu vybití baterie.

A jak dlouho vlastně baterie vydrží? Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Záleží na výkonu trakční baterie, která motor pohání, zatížení člunu, a rychlosti, kterou po vodní hladině uháníte. Obecně platí, že čím menší máme elektromotor a nižší zatížení člunu, jedeme na nižší rychlostní stupeň, a máme-li výkonnější baterii, tím bude doba výdrže baterie delší.

Pro pohon elektromotoru je vhodné používat trakční baterii, které jsou daleko vhodnější než klasické autobaterie. Trakční baterie jsou totiž přizpůsobené na časté nabíjecí cykly.

Zdroj: www.hawaj.cz
Zdroj: www.hawaj.cz

Každý lodní motor Maxim je vybaven teleskopickou rukojetí s lehce nastavitelnou hloubkou a úhlem ponoru samotného motoru. Dvoulistá vrtule je konstruována, aby se na ní nenamotávaly nejrůznější vodní rostliny.

A co více, na loďku poháněnou elektromotorem nepotřebujeme u nás žádné speciální oprávnění, jak tomu bývá u „řidičáku“ na benzinové lodní motory.

Elektrický lodní motor je náramně tichý a také ekologický. Můžeme si s ním vychutnávat příjemnou plavbu po jezeře a krásný rybolov.

Reklama