Syndrom opuštěného hnízda: Jak zvládnout odchod dětí z domova?

Děti rostou a odchází. Ač si to mnozí dlouhá léta nechtějí připustit, děti od rodičů jednoho dne prostě odejdou. Postaví se na vlastní nohy, osamostatní se a žijí si po svém. Rodičům najednou zůstává prázdný pokoj a přemíra volného času. To vede k utápění se ve smutku a k depresím.  Odejdou-li děti z vašeho domova, pak vězte, že není důvod smutnit. Radujte se s nimi z jejich nové životní etapy a vy sami se pusťte do všeho, co jste kvůli dětem dlouhá léta odkládali.

Když odejdou děti z domu, dostává se mnoho rodičů do stádia nepotřebnosti. Najednou tu nejsou ty malé děti, které potřebovaly jíst, vodit do školy, dostávat kapesné. Někteří se začnou utápět v pocitu zmaru a čekat, že se děti jednou vrátí. Zapomeňte ale na smutek a odchod dětí vezměte z té lepší stránky. Buďte rádi, že se děti osamostatnily, že si našly partnera, že si dokázaly zařídit vlastní bydlení, že plánují svou rodinu, že budou mít vlastní děti a že vy budete mít vnoučata.

Zaměřte se především sami na sebe, na váš vztah a těšte se z úspěchu vašich ratolestí a radujte se z vnoučat.

Důležité je, aby se partneři od sebe neoddálili. Ač je role otce a matky rozdílná a povaha muže a ženy jakbysmet, při odchodu dětí z domova je zapotřebí, aby oba rodiče drželi spolu a aby se více věnovali sami sobě navzájem.

Jak překonat syndrom opuštěného hnízda?

Čas, který jste trávili s dětmi, nyní musíte vyplnit jinou aktivitou. Přesto ale pamatujte, že odchod dětí neznamená, že už je nikdy neuvidíte. Pokud je to jen možné, pak se pravidelně navštěvujte. Zvěte je na nedělní oběd, volejte jim a snažte se stále udržovat kontakt. Vězte, že nejen pro vás je tato změna důležitým životním milníkem, také pro vaše děti bude jistě těžké, že vás najednou nemají stále při sobě.

s dětmi již není možné trávit tolik času jako dřív. Už jim nemusíte vařit a uklízet, díky tomu vám zbude čas na jiné aktivity. Jaké?

Věnujte se svým koníčkům

Pokud jste v mládí rádi plavali, začněte znovu chodit do bazénu. Celý život jste chtěli zkusit malovat? Nyní máte čas a určitě více prostoru. Čtěte, pište si deník, pěstujte vlastní zeleninu, pořiďte si domácího mazlíčka, dělejte cokoliv, co vás bude těšit a naplňovat.

Začněte cestovat

Závidíte dnešním mladým možnost cestovat? Už nemusíte, nyní se můžete vydat do světa i vy. Poznávejte krásy České republiky, vyjeďte do zahraničí, leťte si odpočinout k moři. Nebojte, cestování rozhodně není jen drahý špás. Vyrazit na dovolenou můžete třeba i v červnu nebo v září, kdy jsou zájezdy levnější. Školní prázdniny vás přeci už dávno neovlivňují v rozhodování.

Setkávejte se a seznamujte se

Napište starým dobrým známým a začněte se pravidelně opět setkávat. Seznámit se ale můžete i s novými lidmi. Choďte na výstavy, přednášky, do kurzů, nejen všude tam se dozvíte mnoho zajímavých věcí, ale zároveň se také seznámíte s lidmi, kteří jsou na stejné vlně jako vy.

Deprese je nemoc, kterou sami nezvládnete.

Možností jak využít volný čas je nespočet. Přesto trpíte-li syndromem opuštěného hnízda, rozhodně své pocity nepodceňujte. Pokud se neutápíte pouze v hledání nové životní role a pokud špatná nálada a častá plačtivost přešla do depresí, nebojte se vyhledat lékařskou pomoc. Deprese je nemoc, kterou sami nezvládnete. Je zapotřebí ji léčit.

Reklama