Stařecké skvrny: Proč se objevují a jak se jich zbavit?

Stařecké skvrny trápí kdekoho, častěji však postihují ženy než muže. Objevovat se ale mohou už po čtyřicítce. Rozhodně se tak nejedná o záležitost, se kterou by měli co dočinění pouze senioři. Proč se skvrny objevují a jak se jich zbavit?

Stařecké skvrny neboli jaterní skvrny se nejčastěji objevují na rukou, nezřídka kdy také na obličeji, dekoltu a krku. Jejich zbarvení je červené až hnědé. A co že to ty skvrny jsou? Rozhodně se nejedná o příznaky žádné těžké nemoci. Člověku ze zdravotního hlediska neškodí, mnohým vadí pouze z estetických důvodů.

Za pigment nemůže jen UV záření

Hlavní příčinou, která stojí za jaterními skvrnami, je dlouhodobé působení UV záření. To způsobuje hromadění volných radikálů a toxinů, z čehož vzniká hnědý pigment. Dále za skvrnami může stát přemíra alkoholu a cigaret, špatná strava a přílišné užívání léků.

Samozřejmě dobrou prevencí stařeckých skvrn je omezit všechny možné příčiny, tedy snížit spotřebu alkoholu a cigaret, dodržovat vyváženou stravu a chránit se před UV zářením. Někdy ale ani krémy, vyhýbání se soláriu a správná životospráva nestačí. Naštěstí je tu celá řada možností, jak se nevzhledných skvrn zbavit.

Skvrny konzultujte s odborníkem

Ještě než si sami diagnostikujete stařecké skvrny, je vhodné vaše podezření zkonzultovat s lékařem. Jaterní skvrny je velmi snadné zaměnit s jiným typem onemocněním, jako je například melanom, na který mastičky, krémy a ani babské rady rozhodně nepomohou.

Pokud ale přeci jen trpíte stařeckými skvrnami, pak můžete pořídit zesvětlující krémy, séra a masky a snažit se nežádoucího pigmentu zbavit. Pokud nepomohou tyto kosmetické přípravky, je možné vyzkoušet kryoterapii, chemický peeling nebo laser.

Kryoterapie je ošetření tekutým dusíkem, popřípadě sněhem s oxidem uhličitým. Ošetření chemickým peelingem spočívá v obměně povrchovým buněk. Laserovým zákrokem se pigmentových skvrn zbavíte nejefektivněji, především pak ale rychle a natrvalo. Laserové paprsky prostoupí pokožkou až do hlubší kožní vrstvy. Zasažená tkáň je nahrazena zdravou tkání a tím je zahájen regenerační proces. Dochází tak odstranění skvrn a k omlazení pleti.

Na babské rady dejte pozor

Jestliže se jakýchkoliv ošetření obáváte a kosmetickým přípravkům nevěříte, můžete vyzkoušet ještě přírodní produkty a babské rady. Nejčastěji je doporučováno pokožku zesvětlit citronem, celerem, křenem nebo ovocnou kyselinou, jako je například řeřicha.

Odborníci ale před takovýmto způsobem léčby varují a důrazně upozorňují na to, že může dojít k poškození pokožky.

Reklama