Správná podlaha do vašeho bytu

Podlaha v bytě je dlouhodobou investicí. Správně vybraná podlahová krytina by měla vydržet po desítky let. Ať zařizujeme byt nebo kancelář, měli bychom si na výběru podlahy dát záležet. Pro lepší orientaci v nabídce podlahových krytin vám přinášíme několik užitečných informací.

 

Reklama

Rozlišujeme několik druhů materiálů, ze kterých jsou podlahové krytiny vyrobeny. Mezi základní patří dřevěné a laminátové podlahy, linoleum, marmoleum a kameninová dlažba.

Dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy se v různých formách používají po staletí. Dřevo dodá domu pocit tepla a útulnosti. Mezi největší výhody dřevěných podlah bezesporu patří jednoduchá a rychlá pokládka díky systému drážek a per, do kterých parkety či prkna lehce zapadají. Takhle položenou podlahu nazýváme plovoucí. Materiál má možnost vůle a mírného pohybu v případě větší změny teplot nebo vlhkosti. Při instalaci neklademe podlahu přímo na doraz ke zdi. Kvůli rozpínavosti necháme vůli minimálně 10 mm velkou.

Druhou metodou pokládky je lepení k podkladu. Lepenou podlahu už pak neoznačujeme jako plovoucí.

Dřevěné podlahy se skládají z laťkového středu, na který je nalepená dýha o tloušťce 4 mm. Dýha je následně upravena lakem a tvrzená UV zářením. Vzor podlahy vyniká nádherným přírodním reliéfem dřeva, dle daného typu.

Podlahu je možné snadno rekonstruovat vybroušením a opětovným lakováním. Kvalitu podlahy také ovlivňuje množství vrstev, z kterých je podlaha vyrobená. Na trhu se tak můžeme setkat s dvouvrstvými i třívrstvými podlahami.

Dřevěné podlahy jsou vhodné pro moderní podlahové vytápění.

Laminátové podlahy

Levnější variantou oproti dřevu jsou laminátové podlahy, které jsou také odolnější vůči tlaku a poškození. Laminátové podlahy lze pokládat jedním způsoben. A to jako plovoucí podlahyprincipem tzv. pero-drážky. Jak u laminátových, tak i dřevěných podlah je nesmírně důležité mít podlahu absolutně rovnou. Dřevo a laminát vám nic neodpustí a po finální pokládce může být celý výsledek nepěkný. Před pokládkou vyrovnáme podklad vyrovnávací stěrkou. Povolená tolerance nerovnosti podlahy je maximálně 2 mm.

Laminátové podlahy nabízejí o mnoho více vzorů a barevných provedení než dřevěné podlahy. Vyplývá to již ze samotné výroby. Laminátová podlaha se zjednodušeně řečeno vyrábí ze slisovaných zbytků dřeva, na které se nanese požadovaný vzor například imitace dřeva a na ní se nanese vrstva laminátu, která dodá podlaze vysokou odolnost.

Laminátová podlaha může být vysokotlaká a nízkotlaká. Záleží tak na typu výroby a síle lisování. Pro frekventované a více zatěžované místnosti je lépe je zvolit vysokotlakou podlahu.

Veškeré zmíněné typy podlah můžete zakoupit u společnosti HT Parket. Kontakt naleznete na stránkách www.htparket.cz. Mimo prodeje podlahových krytin se společnost zabývá vyrovnávaním podkladku, strojním čištěním teras a renovací starých parketových vlysů.

Linoleum

Kdo by nechtěl dřevo nebo laminát, může zvolit podklad z přírodního linolea, které zná snad každý. Linoleum je vhodné pro použití v domácích i kancelářských prostorech. Podlahy z linolea jsou odolné, lehce se čistí a jsou antibakteriální. Linoleum není vhodné do místnostní s větší vlhkostí, jakými jsou koupelny.

Marmoleum

Marmoleum je biologicky rozložitelným druhem podlahového materiálu, založený na principu linolea. Vyrábí se z fermeže, pocházejícího z lněného oleje, smíchanou s pryskyřicí a vápennou moučkou, dřevěnou moučkou a z jutoviny. Tato zahřátá směs se lisuje do forem.

Marmoleum má tloušťku 9,8 mm. Vyrábí se ve dvou rozměrových formátech a to buď prken, nebo parket. Instaluje se pomocí zámkového spoje. Kombinování více vzorů můžete vytvářet opravdu osobitou podlahu.

Tento typ materiálu se upřednostňuje v nemocnicích, kancelářích, školách a dalších vytížených místech.

Reklama