Společenská etiketa: Oslava narozenin

Oslava narozenin je bezpochyby radostnou událostí a příležitostí setkat se s našimi známými. Menší oslavy většinou nebývají problémem, avšak pořádání oslavy životního jubilea může být záludným oříškem.

 

 

 

K přípravě oslav si předem vyšetříme dostatek času podle samotného charakteru oslavy. Je rozdíl pořádat grilovací párty pro deset kamarádů a něco jiného je oslava padesátin za přítomnosti několika desítek či stovek hostů.

Jako hostitel v dostatečné době doručíme hostům pozvánky, na kterých nesmí chybět popis charakteru oslavy, místo a čas slavnostní události a dress code, neboli společenský oděv.

Chybu neuděláme, když hosty požádáme o potvrzení účasti. Pozvánky k narozeninám nemusí být přímo tištěné, postačí e-mailem.

Dress code, aneb co si vzít na sebe?

Zmíněnou grilovací párty nebudeme nijak společensky přeceňovat. Tady postačí manšestrové kalhoty s košilí nebo značkovým trikem, ženy sáhnou po sukni či kalhotách s kvalitním topem. Ovšem u oslavy jubilea v luxusní restauraci volíme u mužů oblek a u žen kostýmek.

Narozeninový proslov

Po uvítání hostů je čas na proslov, který pronese buď sám oslavenec, nebo tuto roli převezme výřečný kamarád, který pronese řeč k oslavenci. Samotný program oslavy může spočívat jen v konzumaci jídla, pití a konverzaci. Vázne-li konverzace, hosté se můžou začít nudit, proto oslavu okořeníme vhodnou zábavou. Tou je bezpochyby živá hudba k tanci.

Oslavenec přitom hledí na to, aby se patřičně věnoval všem hostům. Chybou je, když se uchýlí ke skupince nejlepších přátel a ostatním se nevěnuje.

Slavnostní menu

Slavností tabuli přizpůsobíme věku a pohlaví hostů a hlavně jejich chutím. Naše hosty dobře známe, tudíž pro nás nebude problém vědět, zda raději preferují víno nebo pivo a podobně. V restauraci nám ochotně pomůžou sestavit jídelní menu a počet chodů. Množství porcí stanovíme vynásobením průměrné porce počtem hostů a pro rezervu připočteme ještě 10% navíc. Pořádáme-li oslavu doma, neopomene hlavní jídlo a pak servírujeme studené mísy a jednoduché pokrmy, které déle vydrží na stole a nezaberou nám příliš přípravy během samotné oslavy.

Čas na předání dárků

Dárky se většinou při hromadných akcích nerozbalují. Samotný dar by měl vycházet ze zájmů a koníčků oslavence. K dárku přibalíme vizitku s ručně psaným blahopřáním. Nutnou podmínkou pro obdarovanou ženu je kytice. Darovat muži moderně uvázanou kytici není na škodu, ale není to nutností. Menší kytici také darujeme matce oslavence, víme-li že se bude oslavy účastnit.  

Na co nezapomenout?

  • K pozvánce přiložíme popis cesty, dnes je také moderní uvést GPS souřadnice.
  • Pořádáme akci doma, s předstihem spočítáme množství sklenic a příborů, zda nám vystačí.
  • Připravíme dostatek váz pro kytice, které hosté donesou.
  •  Za deštivého počasí připravíme stojan na deštníky.
  • V domě schováme soukromé předměty, hlavně hygienické potřeby, léky a sušící se prádlo.
  • Neznají-li hosté náš dům, označíme toaletu a koupelnu, ať nedochází k trapným situacím při otvíraní nejrůznějších pokojíků a komor.
  • K večeru všude v bytě rozsvítíme, ať se hosté lépe orientují a nehledají vypínače.

Reklama
SDÍLET