Společenská etiketa: Jdeme do divadla

V dnešním vydání pravidelného seriálu o společenské etiketě se vypravíme do kina, divadla, na koncert a muzikál. Každá z těchto společenských akcí vyžaduje vybrané společenské chování a mírně odlišný styl oblékání.

Reklama

Základní pravidla

Dochvilnost je stěžejním prvkem společenského chování. Přijdeme-li pozdě, po začátku představení, nebudeme ostatní diváky rušit. Počkáme do nejbližší přestávky a až pak se usadíme.

Šatna je výsostným úkolem muže. Po příchodu do divadla, kina či na koncert muž pomáhá ženě z kabátu, který odloží na šatní pult. Poté svléká svůj kabát, žena má mezitím čas na úpravu. Muž zaplatí a uvede ženu do sálu.

Při odchodu existuje pro muže více možností. Doprovází ho žena do šatny, nejdříve pomůžeme jí do kabátu. Druhou možností je, když žena čeká na muže ve foyer, muž vyzvedne kabáty a cestou do foyer si v rychlosti obleče svůj kabát. Po příchodu za ženou jí samotné pomůže do kabátu. Princip, ve kterém celý postup spočívá, je prozaický. Není důstojné, aby žena čekala na muže. Čeká-li muž na ženu, je to zcela v pořádku.

Při usazování do řady vchází nejdříve muž otočený čelem k divákům a každému, přes něhož prochází, poděkuje. Žena následuje muže, který zpřístupnil cestu.

Pravidlo ukládá sezení ženy po pravici muže. Existuje však několik výjimek. První z nich je, pokud by žena měla sedět na konci řady, sedne si tam raději muž. Není žádným faux pas, když si žena s mužem vymění místo, když žena nemá dobrý výhled na jeviště, nebo kdyby vedle ženy měla sedět podezřelá osoba.

Jdeme-li na představení ve více párech, tak první do řady vstupuje muž méně významnějšího páru. Za ním ho následuje jeho žena, poté žena z významnějšího páru a nakonec společensky významnější muž.

Kino

Kino je jednou z nejběžnějších a zároveň nejméně formálních společenských akcí, které si dneska představíme. Do kina zvolíme ležérní společenský oděv. Pro muže to můžou být tmavé riflové kalhoty a triko s límečkem či polokošile. Žena také může zvolit džíny s vhodným topem. V kině jsou společenská pravidla hodně uvolněná. Ale ani při konzumaci popcornu nebudeme rušit své sousedy hlasitým křoupáním.

Divadlo

Do divadla muž volí tmavý oblek, žena krátké šaty nebo kostým. Tady však musíme rozlišovat, do jakého divadla jdeme. Do klasických činoherních divadel jsou oblek a šaty podmínkou. Do menších divadel s moderním programem volíme méně formální oděv. Muži tmavé kalhoty se sakem a rozepnutým límečkem. Žena může zvolit sukni v kombinaci s halenkou.

Koncert, muzikál

Opět rozlišujeme, na jaký koncert jdeme. Máme v plánu navštívit večerní vystoupení filharmonie, oblékáme tmavý oblek, žena volí svůj dress code obdobně jako u formálního divadla – krátké šaty či kostým.

Jdeme-li třeba na jazzový koncert či muzikál, popouštíme uzdu protokolu, zvolíme kalhoty se sakem bez kravaty. Ženy si obléknou sukni nebo značkové džíny s kvalitním topem.

Vyrážíme-li na letní hudební festival či rockový koncert v klubu, oblékáme se zcela uvolněně. Postačí džíny s trikem nebo sportovní košile s krátkým rukávem.

Reklama