Soutěž

Vážení čtenáři, přinášíme vám soutěž o debutovou knihu Naivní sezóna, kterou napsal Daniel Jahn.

Pozdní socialismus, osmdesátá léta. Vypravěč nás s sebou bere do krajiny, kde se věnuje malování a částečně zároveň utíká před realitou normalizačního života. Na těchto tvůrčích výpravách jej jako „těžký mokrý pytel, který nelze odhodit a který se nechce ani dál nést“ pronásledují vzpomínky na dětství. Děj plyne jaksi lyricky, poklidně, ale pod povrchem vře tajemství zasutého rodinného dramatu, které protagonista knihy detektivně, krůček po krůčku pro sebe i čtenáře rozplétá.

Autor, dnes ve zralém věku, se tak ohlíží po svém mládí s hořkosladkou nostalgií, která dře a bolí. Neútěšnost doby i vlastních vzpomínek ovšem překonává svým nadhledem, zvláštním tragikomickým humorem a ironií, které se vinou celou knihou, a nabízí množství jízlivých postřehů a pozorování společenských poměrů.

Román končí na hranici, kde se před vypravěčem otvírá vlastní dospělost, která klade nepříjemné existenciální otázky – nechuť, ba přímo neschopnost začlenit se do takové společnosti, touha žít si po svém. Doba naivity končí a lze tušit, že vypravěče čeká těžká životní hora.

Naivní sezóna je dojímavá i sžíravá zároveň, nutí chvíli k smíchu a chvíli k pláči, chvíli v různém poměru k obojímu a čtenáře nikdy nenechává netečným. Svou jedinečnou náladou skvěle maluje obraz své doby, kromě toho dává i nahlédnout do vzrušující výtvarné „kuchyně“.

 

Soutěž o knihu Naivní sezóna

Soutěžní otázka:

V jakém městě se odehrává děj románu?

Nápověda se skrývá v ukázkách z románu, který naleznete na stránce Soutěž o knihu: Daniel Jahn – Naivní sezóna.

 

Své odpovědi nám zašlete do 8. dubna na adresu i-senior@email.cz. Správné odpovědi budou zařazeny do slosování, výherce obdrží knihu Naivní sezóna. Nezapomeňte uvést svou adresu.

Knihu je možné zakoupit v nakladatelství Dauphin nebo objednat v e-shopech dobrých knihkupectví.