Šmejdi zkouší nové triky: Podomní prodej bezpečnostních vložek

zdroj: pixabay.com

Mediální zájem o takzvané šmejdy na předváděcích akcích už dávno opadl. To však neznamená, že nejsme vystavení žádným nástrahám. Šmejdi pouze změnili své působiště. Důvěřivé seniory nyní k nákupu lákají po telefonu nebo podomním prodejem. Novou podvodnou praktikou je prodej bezpečnostních vložek do dveří.

Reklama

Jednoho dne u paní Jaroslavy zazvonili podomní prodejci s falešnou záminkou. Oznámili jí, že v domě, ve které bydlí bylo v minulých dnech vykradeno již několik bytů. Pod záminkou prvotního vyvolání strachu muži paní Jaroslavě nabídli okamžité řešení. A to výměnu bezpečností vložky za „výhodnou“ cenu 3 500 Kč. Jelikož muži naléhali na velké bezpečnostní rizika, podle paní Jaroslava strachu z vykradení bytu. Proto slibovanou výměnu bezpečností vložky přijala. Překvapení přišlo s dodanou fakturou, na které za bylo za celou instalaci, která netrvala více jak 15 minut účtováno 14 000 Kč.  

Tento případ není ojedinělý

S podobným případem se nesetkáváme poprvé. Zhruba před rokem jsme spotřebitele varovali před společností Groziskon s.r.o., vedenou Martinem Pšeničkou. Teď se bezpečnostní vložky prodávají pod jménem společnosti TOP Dveře s.r.o. Se změnou názvu ale nepřišla ani změna jednatele ani změna obchodních praktik společnosti. Její obchodní zástupci stále chodí od dveří ke dveřím a vymyšlené historky o vykradených sousedech jim vydělávají nemalé peníze,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Jak se účinně bránit?

Pokud jste podomním prodejcům už naletěli, může být vaše situace obtížně řešitelná. Při prodeji mimo obchodní prostory přiznává sice zákon spotřebitelům právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zakoupeného zboží, podle dostupných informací se však tento konkrétní prodejce k vracení peněz příliš nemá.

Čeká vás tak nesnadné vyjednávání umocněné i neochotou společnosti se svými zákazníky komunikovat. „Odstoupit od smlouvy je ovšem prvním a nezbytným krokem k tomu, abyste se mohli úspěšně domáhat svých peněz u soudu. Navíc je dobré vědět, že pokud vás prodejce o možnosti odstoupit od smlouvy nepoučí, prodlužuje se lhůta k uplatnění tohoto práva na 1 rok a 14 dní,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

Ze všeho nejdříve odstupte od smlouvy

Odstoupení od smlouvy je možné obchodníkovi oznámit i ústně, například po telefonu, těžko ale později prokážete, co jste do sluchátka říkali. Proto je lepší provést to písemně. Pokud prodejci pošlete e-mail, měl by vám jeho přijetí potvrdit, na což v tomto případě nelze spoléhat.

Nejjistější způsob, jak odstoupit od smlouvy, představuje doporučený dopis s dodejkou.Jestliže si nejste jistí, jak odstoupení od smlouvy formulovat, můžete využít náš veřejně přístupný vzor pro odstoupení od kupní smlouvy uzavřené při předváděcím či podomním prodeji, který naleznete na internetu. Dodejku i s kopií vašeho dopisu si dobře uschovejte,“ radí Lukáš Zelený.

Reklama