Šachy: Královská hra odkrývá svoje tajemství

zdroj: Pixabay.com

Víte, proč se šachy nazývají královskou hrou a pro které postavy české historie se stala oblíbenou kratochvíli? Pojďme si přiblížit, jak tento sport vznikl a v jakých unikátních podobách si šachy můžete zahrát.

Reklama

Za kolébku šachu je všeobecně považována Indie, kde se hrála hra zvaná Čaturanga. Význam slova znamená: „čtyři součásti vojska“, mezi které se řadí jízda, sloni, pěchoty a válečné vozy. Jedná se o předchůdce dnešních pěšců, jezdců, střelců a věží. Ale jak se hra z daleké Indie dostala až k nám?

Dlouhá cesta kolem světa

Hra, která tříbí improvizování, logické myšlení a charakterové vlastnosti se z Indie dostala do Číny, Ruska, Španělska, západní Evropy a v 11. století i do Čech. Během dlouhého putování se tříbila její pravidla. K ustanovení těch, které známe dnes, došlo až roku 1881 v Miláně.

Karbaníci z historie

Mezi vášnivé hráče šachu se zařadil Přemysl Otakar I., Jan Lucemburský, Jiří z Poděbrad a Vladislav Jagellonský. Dost možná proto, se hra nazývá „královskou“. V dobách husitských si touto hrou zpestřovali chvíle, před dalším vojenským tažením, i husité.

Hazardní hra? Jak pro koho!

Církev i různé politické spolky hru zakazovaly a považovaly ji za projev nemravnosti a hráčské vášně. V dobách svého mládí patřil mezi velké příznivce šachu i mistr Jan Hus. Později je však začal odmítat, protože se domníval, že se hrou marní čas, který může člověk věnovat práci nebo modlitbám. Opačný názor měl propagátor myšlenky „Škola hrou“ Jan Amos Komenský, který šachy s oblibou hrál se svým přítelem malířem Rembrandtem. Ostatně, Komenského by jistě potěšilo, kdyby věděl, že se šachy začnou zavádět, jako výukový předmět, do škol.

Kuriózní šachové soupravy

Tvar šachových figurek tzv. klubovek, se kterými se dnes hraje, navrhl v 80. letech 19. století významný sochař Národního divadla Bohuslav Schnirch. Běžný vzhled šachových figur a hracího pole se již mnohokrát stal inspirací pro nevšední ozvláštnění této hry.

  1. Největší šachové figury

Železobetonové šachy, které byly vyrobeny v České republice, váží dohromady 48 000 kg. Obvod jednotlivých figur je až 350 cm, výška se pohybuje v rozmezí od 2,3 do 2,9 m. Do České knihy rekordů byly zapsány 28. října 2010.

  1. Nejdražší šachy

The Battle of Issus jsou precizně vyřezávané šachy, které zachycují skutečnou historickou událost, a to Bitvu o Issu. Každá figurka tematické šachové soupravy je vyrobena ze 14karátového zlata a osazena drahými kameny. Hrací deska má stříbrné boční hrany a je vykládaná rodonitem a malachitem. Celková cena 40 milionů korun zahrnuje i mahagonový stolek se židlemi čalouněnými pravou kůží.

  1. Čokoládové šachy

Pokud byste rádi vlastnili zajímavý exponát šachové soupravy, máme pro vás jednoduchý návod, jak si jej vyrobit. Šachovou partii můžete rozehrát na unikátním hracím poli poskládaném z extra tenkých čokoládových tabulek Carla bílá a Carla Hořká se 70 % kakaa. Po odehrané partii má navíc vítěz nárok spořádat celou hrací plochu úplně sám.

Autor:Jana Uvízlová

 

 

 

 

Reklama