S přibývajícími roky je úklid čím dál riskantnější. Jak mít doma i přesto stále uklizeno?

Nablýskaná okna, poličky bez prachu a zákoutí bez pavučin. Mít pořádně vygruntováno si přeje každý z nás. I při úklidu je třeba dbát na zdravotní stav. Dokonce i umývání oken v sobě skrývá řadu nástrah.

 

Při úklidu nepřemáhejte své síly. Raději se pouštějte jen do toho, na co se cítíte a kam dosáhnete. Dbejte také na to, abyste měli pod nohama vždy pořádek. Uklouznout na mokrém hadru není nic příjemného a následky v podobě zlomeniny mohou mít nedozírné následky. Aby vám šel úklid pěkně od ruky, přinášíme několik tipů.

 

Plánujte

První zásada plánování. Rozmyslete si, co všechno je potřeba udělat. Na úklid si vyčleňte dostatek času a nikam nespěchejte. Začněte u místností, které jsou obývané nejméně – tedy ložnice, případně pokoj pro hosty. Poté postupujte ostatními místnostmi. Koupelnu a toaletu si nechejte až naposledy, protože se zde během úklidu budete pohybovat nejvíce.

Vybavte se

Myslete na to, že správní pomocníci pracují za vás. Určitě se vyplatí pořídit si savý mop, papírové utěrky nebo stěrku. Nebudete se muset tolik ohýbat a zatěžovat záda. Úklid vám výrazně usnadní i správně zvolené čisticí prostředky. K ruce si vezměte i ty, které obsahují antistatické složky a zabraňují tak dalšímu usazování prachu. Mezi ně patří například Diava cleaner.

Nemějte slitování

Stará čísla časopisů, svetr, který jste si naposledy oblékli před léty a desítky drobností, které se „možná někdy budou hodit“, všeho se nekompromisně zbavte. Ačkoli tento krok může být pro některé dosti bolestivý, jeho provedení je nezbytné. Věci navíc nemusíte vyhazovat. Spoustu z nich můžete darovat.

Od stropu k podlaze

Při jakémkoli úklidu je vhodné nechat podlahy až nakonec. Nečistoty z linky, stolu a poliček spadají na zem. Pokud chcete mít pořádně vygruntováno, nezapomeňte i na kouty, které při běžném úklidu vynecháváte. Největším pomocníkem vám bude vysavač. Díky nejrůznějším nástavcům se dostanete i do těch nejužších míst. Vynechat ale nemůžete ani mokrou fázi úklidu. Uklízejte tedy systematicky, ale jen tam, kam ze země dosáhnete. Rozhodně nelezte na stůl či židli, stačí málo a mohli byste si ublížit.

 

Správný postup už znáte. Nezbývá tedy nic jiného než se chopit čističů a vyrazit proti špíně a prachu. Na velký úklid si ale přeci jen raději domluvte příbuzné nebo si přes pečovatelskou službu zajistěte úklidovou firmu.

Autor: Barbora Lukšová

Reklama
SDÍLET