Romantika ve skalách a vítr do plachet

Hledáte-li místečko, kde byste strávili víkend plný překvapujících zážitků, měli byste po mapě zakroužit prstem směrem k jižní Moravě. Krásně je tam totiž všude, na zemi i pod ní. Důkazem toho jsou např. Rudice, jedna z turisticky nejatraktivnějších a nejromantičtějších obcí Moravského krasu.

Vesnice vznikla v roce 1247 a najdeme tady železářskou a hutnickou tradici, která sahá překvapivě hluboko do historie. Osídlování okolí začalo už s počátky naší země a samotná historie těžby a zpracování kovů sahá až ke starým Keltům. Co se novodobější historie týče, pocházejí z Rudic významné osobnosti jako například šlechtický rod Salmů, který zajistil rozvoj strojírenství a vystavěl také továrnu v blízkém Blansku, které se na dlouhou dobu staly největší továrnou v Rakouském císařství. Pro Rudice patrně nejdůležitějším zástupcem rodu se pak stal Hugo František Salm. Tento významný moravský aristokrat byl vlastenec a dobrosrdečný lidumil otevřený ušlechtilým myšlenkám, ale také vášnivý vědec, sběratel a speleolog.

Reklama

Speleologie je věda zabývající se průzkumem a výzkumem jeskyní a je třeba říci, že v přírodním areálu tzv. Rudického propadání si přijdou na své jak amatéři, tak i letití profíci tohoto oboru. Nejdelší jeskynní systém v Moravském krasu měří 12 km a v rámci kurzu speleologie (kde bude poskytnuto i náležité vybavení), jej mohou navštívit i ti, kteří do jeskyně jakživo nevkročili. Uvnitř čekají odvážné návštěvníky unikátně zbarvené stěny a krápníky, které k podivu všech odborníků rostou překvapivě rychle. Zatímco např. v Mladečské jeskyni roste milimetr stalagmitu asi 500 let, v Rudicích stačí pouhá čtvrtinka století. Důkazem této bleskové rychlosti budiž i kdysi zapomenutý žebřík.

Po výstupu na čerstvý vzduch se ale jistě nudit nebudeme. Zajít si můžeme do rudické galerie, architektonický výkvět nové kaple sv. Barbory (patronky všech havířů) nebo do větrného mlýna, v jehož prostorách je umístěno muzeum. Jeho prohlídku vám mohu osobně doporučit, neboť místní průvodce je vskutku člověkem na svém místě a při průchodu třemi podlažími se rozhodně nudit nebudete. Nově opravený mlýn byl znovu otevřen v roce 2007 a navštívit jej můžete v květnu až září denně od 9.00 do 12.00 a od 14.00 do 17.00 hodin mimo pondělky, kdy je sanitární den.

Milovníci přírody a volného koupání v rybnících a jezírkách si budou připadat takřka jako v ráji. Zatopené lomy totiž vytvořily několik vodních ploch s plážemi z barevného křemenitého písku působivých barev a příjemného přírodního peelingu. Okolní lesy zase nabízejí naučné stezky pro turisty a tak si na své přijde opravdu každý.

Reklama