Revoluce ve Finsku! Do nové sauny mohou muži i ženy společně

Finsko už stovky let udává trendy v oblasti saunování. Letošní rok se ale bezpochyby zapíše do dějin jako zlomový.

Přestože Finové nedají na sauny dopustit, množství veřejných zařízení klesá. Může za to především fakt, že téměř každá rodina ve Finsku má vlastní domácí nebo venkovní saunu. Výhody takových saun jsou jasné:

 

  • soukromí,
  • kontrola nad čistotou,
  • přístup 24 hodin 7 dní v týdnu,
  • finanční úspora,
  • teplota i vybavení ve vlastní režii.

Veřejné sauny jsou ale důležitou složkou finského turistického ruchu a tak se v Helsinkách rozhodli, že vyjdou turistům vstříc.

Zdroj: saunasystem.cz
Zdroj: saunasystem.cz

Sauna Löyly přepisuje historii

Pokud toužíte po neobvyklých saunových zážitcích, vyrazte do Helsinek. Nedlouho poté, co tam otevřeli saunu v restauraci Burger King, je tu další unikát.

Nová veřejná sauna Löyly stojí na břehu moře zhruba 2 km od centra města. Má rozlohu přes 1 000 m2 a skrývá se v ní několik finských saun, restaurací a vyhlídek. Celá dřevostavba je plná lomených stěn a ostrých úhlů. Až dřevo působením slunce a mořského vzduchu zešedne, bude stavba připomínat skálu.

Sauna Löyly je ale unikátní nejen vzhledem. Aby byla co nejpřístupnější turistům neznalým finských tradic, mohou do ní muži i ženy společně. V plavkách.

Zdroj: loylyhelsinki.fi
Zdroj: loylyhelsinki.fi

Ve vlastní sauně podle svého. Nebo ne?

Společné saunování i plavky jsou částečně v rozporu s historií finských saun. Majitelé vlastních saun ale nic podobného řešit nemusí. V domácí sauně platí taková pravidla, jaká sami určíte. Venkovní sauna nicméně určitá omezení mít může.

Své o tom ví 42letý Robert B. z německého Dortmundu. Na vlastní zahradě si jako majitel venkovní sauny rád dopřával nahé saunování. Jeho soused však měl problém s tím, že nahý chodil i na cestě od domu k sauně a obrátil se na soud. Ten ale na začátku července Roberta osvobodil.

Zdroj: saunasystem.cz
Zdroj: saunasystem.cz

Pokud i vy toužíte po vlastní, ať už domácí či venkovní sauně, obraťte se na profesionály z české firmy SaunaSystem. Mají více než 14 let zkušeností a nejsou pro ně problém ani kombinované sauny.

Reklama