Rekonstrukce bytového jádra na klíč

Ježí se vám všechny vlasy na hlavě jen při pouhém pomyšlení na slovo „rekonstrukce“? Přesto by si váš byt nějakou tu modernizaci už zasloužil? Hlavně co se bytového jádra týká? Pokud si říkáte, že uvedená slova přesně pasují na vás a vaše bydlení, pak se pojďte v dnešním článku s námi podívat na to, jak rekonstrukce bytového jádra vypadá.

Staré umakartové jádro je typické pro panelové domy. Není divu, že se jich mnozí v dnešní době zbavují, jak na běžícím páse. Pokud si říkáte, že to se starou koupelnou již nějak vydržíte a že nemá cenu si na důchod přidělávat starosti s rekonstrukcí, pak zbystřete.

Starý umakart může být zdraví nebezpečný

zdroj: Pixabay.com
zdroj: Pixabay.com

Často se sami sebe ptáme, kdy je čas na změnu? Odpověď mnohdy zní, že v našem věku už změna není potřeba. Omyl! Především na stáří by si člověk měl uvědomit, že úpravy k lepšímu jsou nutné.

Zmiňovaná rekonstrukce bytového jádra s sebou však nenese jen estetickou funkci, ale také zabraňuje nežádoucím plísním, které vedou k celé řadě zdravotním problémů. Nečekejte na nejhorší a pusťte se do rekonstrukce co nejdříve.

Jaké další hrozby se můžete dočkat od starého jádra?

Špatná hydroizolace či odpad. Voda z koupelny začne prosakovat k sousedům.

 

Jádro na sebe váže nejen koupelnu, ale i kuchyň

Ano, rekonstrukce bytového jádra s sebou mnohdy nenese jen výměnu koupelny. S jádrem jsou v panelácích spojeny také kuchyně. Pokud vás tedy trápí otázka peněz, zařizování a časového sladění dělnických prací, pak pro vás máme pár rad a tipů.

Nejdříve je nutné si uvědomit, co od rekonstrukce jádra očekáváte. Chcete i novou kuchyň? Necháte si nové jádro kompletně vymalovat? Vanu, baterii, WC si zařídíte sami? Chcete dělníka zvlášť na zednické práce, zvlášť na instalatérské práce a zvlášť na obkladačské práce? Díky těmto otázkám si ujasníte, zda nebude pro vás lepší volbou jedna firma, která vám vše udělá tzv. „na klíč“.

Kdy je vhodné se do rekonstrukce pustit?

Životnost bytového jádra je zhruba 30 let. Co se období týká, pak je vhodná rekonstrukce od jara do podzimu.

Rekonstrukce bytového jádra na klíč – Cena, termín, harmonogram

zdroj: Pixabay.com
zdroj: Pixabay.com

Nechat vše na profesionálech se občas vyplatí. Ubude vám starost s plánováním a se sháněním. Pokud si na rekonstrukci bytového jádra pozvete jednu firmu, která vám vše udělá na klíč, budete to mít téměř bez práce.

Cena

Cena se liší dle typu rekonstrukce. Záleží na mnoha aspektech (materiál, plocha, zařizovací předměty, …), proto je vhodné si ji nechat přibližně stanovit od firmy, která vám rekonstrukci bude provádět. V případě, že chcete pouze rekonstrukci koupelny, pak si připravte minimálně 100 000 Kč. Na novou kuchyň si budete muset ještě alespoň 50 000 Kč připlatit.

zdroj: Pixabay.com
zdroj: Pixabay.com

Časová náročnost

Je nutné počítat alespoň s 10 dny. Pokud vám firma nabízí rychlejší rekonstrukci, pak raději odmítněte. Pro splnění všech technologií je 10 dnů minimum. První dva dny se provádí bourací práce a následné zaměření a založení zděných příček, třetí, čtvrtý a pátý den je potřeba na zednické a instalatérské práce. Šestý den je určen pro obkladačské práce a sedmý se většinou začíná již betonáž a vyrovnávka pod dlažbu. Osmý den se dokončují obklady a dlažba a devátý den se již kompletují zařizovací předměty a maluje se. Desátý finální den se vše dokončuje a předává.

Rekonstrukce bytového jádra není změnou, kterou je nutné odkládat. Pokud nad výměnou koupelny uvažujete, pak ji neodkládejte. S přibývajícími léty bude rozhodnutí těžší a těžší. S odbornou firmou vše zvládnete bez nervů a stresu. Zároveň si můžete změnit i koncepci koupelny tak, aby vám vyhovovala, a například starou vanu vyměnit za bezbariérový sprchový kout.

Reklama