Recenze: Výjimečná audiokniha Mise Afghánistán odhaluje práci Lékařů bez hranic

Lékař Tomáš Šebek, zdroj: rozhlas.cz

Audiokniha Mise Afghánistán je výjimečná. A to hned z několika důvodů. Nejedná se o běžné literární zpracování, ale o blogové zápisky podobné deníčku. Odhaluje těžkou, vyčerpávající a záslužnou práci Lékařů bez hranic. A v neposlední řadě ukazuje, jaké mezi sebou máme profesionály, kteří se nebojí pomáhat lidem v rizikových a válečných oblastech.

Reklama

O lékaři, chirurgovi, členovi Lékařů bez hranic, ale také sportovci a nadšenému letci Tomášovi Šebkovi jsem věděl již dříve, než jsem měl možnost poznat audioknihu Mise Afghánistán. Část vyprávění jsem totiž znal z rozhovoru na Českém rozhlase. Rozhovor si můžete poslechnout zde.

Vyprávěním Tomáš Šebka jsem byl fascinován. S jakým klidem, profesionalitou a především pokorou ke své práci i k pacientům přistupuje. Proto mě trochu překvapily první kapitoly audioknihy Mise Afghánistán v podání Lukáše Hlavici. Lukáš Hlavica je profesionál, jehož kvality nechci nikterak snižovat, ale první kapitoly na mě působily arogantně a povýšeně. Tedy úplně opačně, než na co jsem byl zvyklý z rozhovoru Tomáše Šebka.

Tento pocit však zmizel vzápětí, když jsem se zaposlouchal do denních příběhů lékařského týmu Lékařů bez hranic. Předloha audioknihy totiž vychází z blogových zápisků psaných chirurgem Tomášem Šebkem během dvou pobytů v tramacentru v afghánském Kundúzu.

Vyprávění je poutavé, nepostrádá dramatické zápletky, ani chvíle napětí, kdy si posluchač klade otázky, jak asi lékaři vyřeší náročné případy s minimem personálu, s nedostatkem vybavení a také s nelichotivou pacientovou diagnózou.

Celou audioknihu jsem si oblíbil natolik, že jsem se nemohl dočkat, jaké události přinese další nový den Lékařů bez hranic. Z pohledu nebo lépe řečeno z poslechu běžného člověka, tedy ne lékaře mohu říct, že dílo je srozumitelné pro všechny laiky nepolíbené lékařstvím. Autor trpělivě vysvětluje vybrané lékařské postupu a samozřejmě také celý průběh zestručňuje. Tím vyprávění posluchače neunavuje a naopak ho obohacuje o část lékařských postupů a termínů.

Na audioknize zároveň oceňuji výbornou stopáž, která je rozdělena na jednotlivé dny po patnácti až dvaceti minutách. Tedy celcích, které i přes pozdní večer a vysokou únavu vždy zaručeně doposloucháte bez nechtěného usnutí.

Z mého pohledu audioknihu Mise Afghánistán hodnotím na výbornou a uděluji ji 10 bodů z deseti. Zároveň bych chtěl vyjádřit hluboký obdiv k práci všem v organizaci Lékařů bez hranic a také chirurgovi Tomášovi Šebkovi za vysokou profesionalitu, odborné lékařské znalosti a za množství zachráněných životů, o které se za své působení v Afghánistánu, na Haiti či v domovské nemocnici v Praze zasloužil.

Audioknihu Mise Afghánistán vydalo vydavatelství Audiotéka. Úryvek z knihy si můžete poslechnout zde.

Reklama