Recenze knižního bestselleru Zásnuby

Dnešní knižní recenzi zasvětíme Zásnubám. A ne ledajakým. Autorka bestsellerů J. Courtney Sullivan nás ve své knize Zásnuby seznámí s několika příběhy, jejichž dějová linka nás nezavede do červené knihovny, jak by se zprvu mohlo zdát.

Pět příběhů od sebe dohromady dělí několik desítek let, přesto ale tento vícegenerační román něco pojí. A to něco se z počátku zdá jako povrchní a zbytečné. Ovšem ve všech příbězích hraje pojítko v podobě diamantů a zásnubního prstenu velkou roli. A vězte, že vedlejší rozhodně ne!

Diamanty jsou věčné

Šíříme povědomí o diamantech, které nosí divadelní filmové hvězdy, manželky a dcery politických vůdců, jakékoli ženy, kvůli nimž si zelinářova manželka nebo automechanikovo děvče posteskne: „Kéž bych měla to, co ona.“

Strategický plán z roku 1948, N. W. AYER a syn

Mary Frances Geretyová je mladou úspěšnou textařkou v oblasti reklamy. Jednoho dne v roce 1948 vymyslela slogan, který změnil nejen v jejím životě mnoho. Sama Mary však neměla při psaní věty „Diamanty jsou věčné“ ani potuchy, co tyto tři slova dokážou způsobit.

Před tímto doslova geniálním sloganem, se však Mary velmi trápila. Za svou dosavadní pracovní éru již napsala nespočet sloganů, které ji pronásledovaly ve všech časopisech. Nyní však měla vymyslet něco výjimečného.

Vogue: Vaše diamanty nádherně září pokaždé, když je máte na sobě. Jejich kouzlo je nadčasové a přetrvá všechny módní vlny.

Mary Frances Geretyová

Collier’s: Noste diamanty, jako noc nosí hvězdy, pořád a navždy … jejich krása je stejně nadčasová.

Mary Frances Geretyová

Life: V zásnubním diamantu na jejím prstě budou vzpomínky zářit navěky.

Mary Frances Geretyová

Všechny životní cesty jsou komplikované a plné zvratů

zásnubyHlavním hrdinou jednoho z příběhů je James. Charakterizovat ho lze třemi slovy, a to dluhy, sanitka a nespavost. I přes nepřízeň osudu se ale James postará o svou rodinu a nedopustí, aby trpěli. Finanční zabezpečení jeho blízkých je pro něj na prvním místě.

Další příběh vypráví o Kate, která doslova nenávidí svatební obřady a vše, co je se svatbami spojeného. Účastnila se už svateb všeho druhu, a tak se rozhodla, že svou svatbu zcela vynechá. Přesto ji ale jedna opravdu megalomanská svatba čeká. Myslíte, že ta její?

Hrdinkami dalších příběhů je Evelyn a Delphine. V knížce se pročítáte životy nejen jich, ale i zmiňované Kate a Jamese. Do toho v roce 1947 vstupuje příběh Mary Frances Geretyové. Všechny životy vás vtáhnou do děje natolik, že občas si dokonce budete myslet, že se ocitáte v příběhu po boku hlavních hrdinů. Autorka má velký dar v podobě vyprávění a popisování situací, míst i osob a jejich charakterů.

Román J. Courtney Sullivanové je napsán s notnou dávkou humoru. Spletité příběhy do sebe po dočtení poslední stránky zapadají do nejmenšího detailu. Přesvědčte se sami, že na konci knihy budete mít nutkavou potřebu začít zase od začátku.

 

 Knihu vydalo nakladatelství HostBrno.

Reklama
SDÍLET