Rady a tipy pro zabezpečení chalupy

Patříte mezi chataře? A jste si jistí, že se do Vaší chaloupky bez klíčů nikdo nedostane? Zde je deset nejčastějších chyb a rad při zabezpečování rekreačních objektů.

 

Reklama

 

 

Z policejních statistik roku 2013 vyplývá, že chaty a chalupy patří mezi nejčastější cíle zlodějů, zvláště pak byl zaznamenaný velký nárůst vloupání do chat v severních Čechách. Proto je potřeba je skutečně dobře zabezpečit. Jinak se Vám může stát, že až po čase na svou chaloupku přijedete, najdete ji důkladně vykradenou. Sami zloději „chataři“ se už přímo specializují na vykrádání těchto objektů. „Ty se často nacházejí na odlehlém místě, obvykle nejsou obydleny celoročně a pravděpodobnost návštěvy lupičů je proto velmi vysoká,“ shodují se experti z bezpečnostní agentury D.I.SEVEN, a.s.

Zdroj: Vidia Design
Zdroj: VIDIA-DESIGN

 

Na co si dát nejvíce pozor

Majitelé chat ale lupičům často nechávají „pootevřená dvířka“ ke snadnému lupu svou lehkomyslností. Proto si sami ověřte, zda někdy neděláte podobné chyby…

1)      Důkladně zkontrolujte, zda jsou všechny přístupy k objektu dobře zamčeny. Vstupní dveře či prostor kolem zámku dveří může být shnilý.

2)      Zkontrolujte také správnou funkčnost zámků (příp. je namažte olejem, nebo vyměňte).

3)      Podobně zkontrolujte také okna, zavírejte také okenice, nezapomínejte na utěsňující zástrčky.

4)      Přes zavřená okna nebo dveře můžete instalovat ještě kovové petlice s dalším zámkem, případně mříže či jiná mechanická zabezpečení.

5)      Staré, ale stále se opakující chyby: nenechávejte klíče pod květináčem, rohožkou, na parapetu či na jiných místech – to funguje jako luxusní pozvánka pro zloděje!

6)      Nenechávejte v objektu drahé vybavení, jako je elektronika, televize, počítač, notebook, finanční hotovosti a nejrůznější ceniny. Lupiči se vracejí a neberou si servítky.

7)      Máte chatu a její vybavení pojištěné? Samozřejmě dnes už existují i pojistky počítající s rizikem krádeže a vloupání.

8)      Poproste sousedy, aby stav Vaší chaty občas alespoň opticky zkontrolovali.

9)      Instalujte elektronické zabezpečovací zařízení – investice do menších alarmů s několika čidly dnes nestojí velké peníze a určitě se vyplatí.

10)  Propojte zabezpečovací systém s PCO – pultem centrální ochrany. Vaše nemovitost tak bude díky digitálnímu přenosu dat pod neustálým dohledem a vy budete o všech událostech hned vědět (přes sms, volání).

Reklama