Pyl z řepky vyvolává alergické reakce i u nealergiků. Jak zmírnit podráždění očí?

zdroj: pixabay.com

Všudypřítomný pyl v těchto dnech pořádně trápí alergiky. Místo pozvolného probouzení přírody, v důsledku vyšších teplot, doslova ze dne na den rozkvetly stromy, byliny i některé polní plodiny. Víte, že pyl řepky je agresivnější a vyvolává alergické reakce i u nealergiků? Mírnou výhodou ale je, že pyl z řepky se velmi špatně přenáší a zpravidla zůstává jen v okolí řepkových lánů. Poradíme, jak se vypořádat s pálením a slzením očí.

Reklama

Alergickou reakci nezpůsobuje jen příroda, ale také klimatizace

Každého druhého alergika trápí slzení, pálení očí a další oční příznaky. Nejčastějšími alergeny, na které oči reagují, jsou pyly, plísně, zvířecí srst nebo roztoči. Alergickou reakci může vyvolávat také klimatizace. Především pokud není pravidelně čištěna. Neudržovaná klimatizace je totiž rozprašovačem prachu i plísní.

Podrážděným očím uleví bylinné obklady

Nejdůležitější je vyhýbat se alergenům a chránit si zrak dobře padnoucími slunečními brýlemi, které částečně zamezí vniknutí alergenů do očí. A pokud nás oční alergická reakce překvapí, pak v akutních fázích se nejčastěji podávají antihistaminika. Svědění očí zmírní také oční kapky, bylinné výluhy a obklady. U bylinných výluhů dejte pozor, aby byly bez zbytků bylin, které by oči mohly více podráždit.

Podráždění oči uklidní obklady ze světlíku lékařského, který lze také popíjet jako čaj. Úlevu od podráždění a zároveň povzbuzení očí přináší obklady z listů řepíku lékařského. Řepík lékařský zároveň působí protizánětlivě. A pokud z unavených očí bolí hlava, pomůže bolest zmírnit tinktura z kopretiny řimbaby.

Pozor na přehlížení příznaků oční infekce

Všudypřítomný pyl, prach, ale také bakterie a viry způsobují oční infekce. K nejčastějším patří záněty spojivek. Záněty provází zarudnutí a svědění, ale mohou se objevit i závažnější příznaky, kterými jsou bolest očí, hnisání či citlivost na světlo. Oční zánět by měl vždy vyšetřit lékař, protože v závažných případech může jeho neléčení vést až k trvalému poškození zraku.

Náchylnost očí k zánětům je dána jak vnějšími vlivy a prostředím, tak i částečně imunitou. Obranyschopnost očí lze zvýšit preventivní konzumací špenátu, kapusty a listové zeleniny, která obsahuje velké množství prospěšných látek lutein a zeaxantin, jež chrání oční sítnici.

Reklama