Problémy se žlučníkem

Žlučník je vakovitý orgán, který se nachází na spodině jater. I když je poměrně malý (délka cca do 12 cm), sehrává v lidském organismu velmi důležitou funkci. Pokud funguje správně, nic nepozoruje. Jestliže ale dojde k jeho podráždění či přetížení, nastávají dost velké problémy. Jak se nemoci žlučníku projevují, jak jim přecházet a co dělat, když přijde žlučníkový záchvat? To vše se dozvíte právě v tomto článku.

 

Jak žlučník funguje

Žlučník napomáhá v lidském těle k trávení tuků. Ve žlučníku jsou tuky zpracovávány a poté vyloučeny. Pokud je množství tuků v lidské těle optimální, funguje žlučník správně. Jestliže ale dojde k jeho podráždění, dostavují se velmi nepříjemné problémy. Podráždění žlučníku je ve většině případů vyvoláno nadměrným množstvím tuků v těle, které není žlučník schopen zpracovat.

Jak se nesprávná funkčnost žlučníku projevuje

Velmi často se u lidí objevuje žlučníkový záchvat, který je právě následkem přetížení tohoto orgánu. Vyvolat ho může například nadměrná konzumace tučného jídla, nebo třeba i alkoholu apod. Žlučníková kolika má poměrně jasné projevy. Jako první se dostavuje velmi intenzivní bolest v oblasti podbřišku, kterou mohou doprovázet i křeče. Dalším typickým projevem je pocit plného břicha, nadýmání a plynatost. Dostavit se také může průjem nebo zácpa a typický je i pocit na zvracení. Aby projevy ustaly, je třeba být v klidu a zůstat v pozici, kdy je bolest alespoň trochu snesitelná. Mezi další časté nemoci žlučníku patří žlučníkové kameny, méně časté jsou potom nádory žlučníku.

Prevence nemoc žlučníku

Při léčbě i při prevenci se nejlépe uplatňuje žlučníková dieta. Každý člověk by se měl vyvarovat nadměrné konzumaci tučných jídel či jiných potravin, které mohou záchvat vyvolat. Pokud je třeba tlumit záchvat, je možné užít speciální léky, které jsou i volně prodejné v lékárně.

 

 

 

Reklama
SDÍLET