Připravte se na zazimování chalupy

zdroj: Pixabay.com

S příchodem podzimu nastává pomalu čas na správné zazimování chat a chalup. Jelikož úkolů, které se k zazimování chat vážou, je mnoho, začněte postupně a práci si klidně rozvrhněte do několika dní.  Aby nás na jaře nečekalo nepříjemné překvapení, připomeneme několik zásadních rad, jak chatu na zimu připravit a minimalizovat rizika škod.

Reklama

Zkontrolujte střechu i okapy

Opuštěné domy v zimě ohrožuje nejvíce mráz, který způsobuje popraskání vodovodních trubek a poškozuje topení. Jako nejlepší řešení se nabízí vypuštění vody z celého systému. Myslete ale i na ohřívače vody, čerpadla a další přístroje. Na zahradě vylijte sudy s dešťovou vodou a otočte je dnem vzhůru. Kromě toho nezapomeňte vypnout elektřinu a vypojit veškeré spotřebiče. Zkontrolujte také, jestli vám do střechy nikde nezatéká a zda vydrží nápor sněhu. Nezapomeňte vyčistit okapy, aby mohly odvádět déšť i tající sníh. Pokud vyrážíte na chatu či chalupu i na podzim, časně zjara nebo si rádi zatopíte v krbu, věnujte pozornost i péči o komín. Konkrétně pak kontrole spalinové cesty, jejíž ucpání je jedním z nejčastějších příčin požárů.

Dejte si pozor na vlhkost

Pokud máte v chatě či chalupě dřevěnou nebo kamennou podlahu a na ní koberce, doporučuje se je na zimu smotat a uložit, aby do sebe nenatáhly vlhkost. To samé je vhodné udělat i s ložním prádlem. Rozhodně byste ho neměli nechávat na postelích, ale uložit ho do prádelníků či vzduchotěsných igelitových pytlů. Abyste se vyhnuli plísni na zdi a nábytku, je dobré ho odsunout od zdí, které mohou být vlhké.

Nenechávejte nikde zbytky jídla

Hlodavci v zimě využívají každou skulinku a příležitost, aby se dostali k potravě. Proto je důležité dát si pozor i na zbytky jídla, které v chatě můžete omylem nechat. Jednak by určitě shnily, ale hlavně by byly ideálním lákadlem pro moly a hlodavce. Zkontrolujte proto veškeré otvory, kterými by se mohli myši a potkani dostat do chalupy, a pořádně je utěsněte. V dalším případě pak můžete na nemilé návštěvníky nastražit pasti či různé zvukové odpuzovače. Proto také nezapomeňte vymýt lednici a mrazák vhodným přípravkem, eventuálně stačí octová voda.

Dbejte i o svoji zahradu a kůlnu

Veškeré nářadí, které by mohlo přes zimu zreznout nebo se jinak poškodit, v horším případě přilákat i zloděje, je nutné ze zahrady uklidit či ukrýt. Doporučujeme ho také na zimu očistit od hlíny a jiných nečistot, aby kovové části nezrezivěly a dřevěné nezplesnivěly. Totéž udělejte i s květináči, zahradnickými nůžkami či jiným nářadím, abyste zabránili korozi.

Pokud máte na zahradě i trvalky, rozhodně je přikryjte chvojím proti mrazu a nezapomeňte posekat trávu. Určitě vám to na jaře ušetří práci, protože není nic horšího než se pokoušet sekat zplihlou a tuhou trávu. Z tohoto důvodu si také maximální péči zaslouží benzinové nebo elektrické sekačky na trávu. Nože by se měly pečlivě očistit, nabrousit a naolejovat. Samotnou sekačku je dobré umýt či ji ostříkat tlakovou vodou.

Udržujte dobré vztahy se sousedy

Ne všechno můžete ovlivnit a často ani důsledná příprava nepomůže, zvlášť jsou-li ve hře živly. Nečekané sněhové nadílky, prudké změny teplot, zatečení tajícího sněhu a mnoho dalšího. Způsobů, jak znepříjemnit obývání letního bytu, zná příroda na desítky. „Ani v zimě nezapomeňte udržovat dobré vztahy s okolními chataři a chalupáři. Mnoho z nich v chatových oblastech žije celoročně, a pokud s nimi budete dobře vycházet, mohou vám včasným zásahem pomoci před rozšířením škody nebo uchránit vaše sídlo před nenechavými zloději. Poproste je, ať jednou za čas vaši nemovitost prohlédnou alespoň zvenku,“ radí Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Reklama