Připomínáme si uctění obětí holokaustu. Auschwitz byl továrnou na smrt

Koncentrační tábor v Osvětimi, Auschwitz I. Foto: Jiří Aujezdský, i-Senior.cz

Dnešním dnem si připomínáme mezinárodní památku obětí holokaustu. Jednoho z nejtragičtějších utrpení v historii lidstva. Připomeneme koncentrační tábor v Osvětimi, ve kterém zahynulo více než dva a půl miliónů obětí z celé Evropy.

Reklama

Tento vyhlazovací tábor byl největší a nejhrůznější svého druhu. Dnes slouží jako muzeum, které dalším generacím připomíná hrůzy, kterých je lidská společnost schopná se dopustit.

Původní koncentrační tábor Auschwitz I.

Město Osvětim leží necelých sto kilometrů od hraničního přechodu Bohumín. Samotné muzeum se skládá ze dvou částí. V první části je původní koncentrační tábor Auschwitz, který se skládá ze třípatrových zděných budov a nad vstupní bránou do areálu visí nechvalně proslulý nápis „Arbeit macht frei“Práce osvobozuje.  Tento slogan si s sebou přinesl velitel táboru Rudolf Höss z koncentračního táboru Dachau.

Jednotlivé budovy neboli bloky  nesou své číselné označení. Mezi nejhrůznější bloky patřily blok č. 10, kde se prováděly lékařské experimenty a blok č. 11, ve kterém byli lidé vyslýcháni, mučeni a popravováni. Mezi blokem č. 10 a blokem č. 11 byla zbudována popravčí stěna. Ve sklepních prostorách bloku č. 11 byl poprvé použit smrtící plyn Cyklon B. Lidé uvěznění v bloku č. 11 podstupovali neskutečná muka. Po více než dvanáctihodinových pracovních směnách trávili noc úzkých sklepních katakombách.  V jedné katakombě strávily noc ve stoje 4 osoby na ploše zhruba 1m2.

Nyní je v každém z bloků připravená muzejní expozice na nejrůznější témata týkající se života v koncentračním táboře a lidí, kteří za jeho branami našli smrt.

Druhý koncentrační tábor Auschwitz – Birkenau

Druhý tábor Aushwitz Birkenau neboli také Osvětim – Březinka se nachází zhruba 3 km od prvního tábora. Březinka je největším vyhlazovacím táborem, který kdy za druhé světové války existoval. Jeho bránou vedou železniční koleje na tzv. rampu, kde probíhaly selekce lidí.

Tábor má neuvěřitelnou rozlohu a je rozdělen ostnatými ploty do několika částí, ve kterých byli lidé uvězněni v dřevěných budovách po vzoru tehdejších koňských stájí.

Aushwitz – Birkenau disponoval 4 plynovými komorami s krematorii, které denně mohly usmrtit až 4 400 lidských těl. K tomu plynová komora v táboře I. denně usmrtila až 200 osob.

Svědectví nejhrůznějších projevů genocidy

Holocaust byl bezesporu jednou z nejhrůznějších projevů nesnášenlivosti a genocidy, které kdy lidstvo pamatuje. Památka obětí holokaustu by se měla stále připomínat budoucím generacím a nikdy by se na tato nejmasovější plánovaná vraždění, která svět kdy spatřil, neměla zapomenout.

Osvětim ročně navštíví stovky tisíc lidí z celého světa. Kromě muzejní expozice se expertní tým v Osvětimi věnuje výzkumné a publikační činnosti včetně charitativní pomoci obětem holokaustu. Místo by mělo být skutečným uctěním obětí holokaustu a výstražnou připomínkou, jaké hrůzy může člověk napáchat.

Reklama