Pozor, sušení rukou na veřejných záchodech není hygienické

zdroj: pixabay.com

Papírové ubrousky na veřejných toaletách nahrazují moderní tryskové vysoušeče, které ale představují časovanou hygienickou bombu. Výzkumy vědců prokazují, že tryskové vysoušeče jsou rozprašovači bakterií.  Podívejte se, čím vysoušeče ohrožují hygienu a kde bakterie nejvíce ulpívají.

Reklama

Časovaná hygienická bomba

Obchodní centra v posledních letech instalují na toalety vysokorychlostní vysoušeče, které mokré ruce vysuší během několika sekund. Přístroje sice snižují náklady za energie, jsou efektivní a ekonomické. To stejné ale nelze říct o jejich hygieničnosti.

Problematikou se zabývá několik vědeckých týmů, které postupně přináší své výsledky. Výzkumný tým z univerzity ve Westminsteru zjistil, že výkonné vysoušeče zanechávají na rukou 1300násobně více bakterií než po použití papírových ručníků.

Vědci z univerzity v Leedsu se navíc zaměřili na šíření bakterií z vysoušečů. Jejich výzkum prokázal, že do vzdálenosti dvou metrů od vysoušečů se nachází 27násobně více mikrobů než v okolí zásobníků papírových ubrousků.

Vzduchové vysoušeče rozptylují bakterie

Příčinou vysokého počtu bakterií je především nedokonalý způsob mytí rukou. Neumyté bakterie vysoušeče rukou rozptýlí do širokého okolí. Největší koncentrace bakterií ulpívá v okolí do dvou metrů a ve výšce 120 cm, přibližně v úrovni instalovaných vysoušečů. Vysoušeče zároveň bývají zcela špatně umístěny vedle odpadkových košů. Proud vzduchu tak rozvíří další prachové částice a bakterie, které ulpívají nejen na rukou, ale také na oblečení a dalších částech těla včetně obličeje.

Všimněte si zásobníků na dezinfekční gel

Použitím tryskových vysoušečů rukou nejenže nevědomě šíříme do okolí bakterie, ale zároveň se vystavujeme riziku infikování bakteriemi od předchozích návštěvníků toalety.

Všimněte si, že obchodní domy jsou si vědomy snížení hygieničnosti, a proto doplňkově instalují dávkovače dezinfekčního gelu. Dezinfekční gel mnohdy bývá umístěn až na chodbě za východem z toalet. Dezinfekce umístěné až za dveřmi toalet zároveň snižuje riziko infikování rukou bakterie z madel dveří.

Po použití veřejné toalety proto nezapomínejme, že umytí rukou nás od bakterií zcela neochrání. Naopak tryskovým vysoušením můžeme paradoxně cizí bakterie získat.

Reklama