POZOR na vánoční tradice. Víme, které jsou nebezpečné pro náš zrak

Máte doma naklizeno, napečeno a s nedočkavostí již vyhlížíte Ježíška? Pokud si myslíte, že vás už nic nemůže překvapit, pak jste na omylu. Samotný Štědrý den s sebou nese řadu rizik, a to nemluvíme tentokrát o zapadlé kosti v krku. Víte, jaké vánoční tradice jsou strašákem pro náš zrak?

Prskavky, lití olova, smažení kapra a ohňostroj. S tím vším je o vánočním čase spojena řada rizik. Jestliže se řadíte k těm, kterým zvyky a tradice nejsou cizí, pak je vhodné vědět, jaké nebezpečí číhá na váš zrak.

Oči chraňte před prskavkami i litím olova

Zdroj: pixabay.com

Ač se to nezdá, obyčejné zdobení vánočního stromečku vám může způsobit vážné poškození oka, a to především nechybí-li na vašem stromku svíčky a prskavky. „Oko popálené od prskavky se většinou zahojí bez trvalých následků. Pokud je ale popálenina hlubší a zasáhne střed rohovky, může mít za následek trvalé zhoršení zraku. Naopak ostré světlo, které střed prskavky vydává, by pro zrak nijak škodlivé být nemělo. Prskavka je totiž primárně vyráběna právě k tomu, aby se na ni lidé dívali. Vždy je ale důležité dodržovat takovou vzdálenost, aby oko nebylo zasaženo odletujícími jiskrami,“ říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Dále buďte opatrní při lití olova a smažení kapra. Není radno si zahrávat se žhavou hmotou, která prská. Riziko eliminujete alespoň hmouřením oka. Při lití olova si ale raději vezměte brýle. Sklo zabrání případnému zasažení očí.

S ohňostrojem není radno si zahrávat

Zdroj: pixabay.com

Nebezpečí nehrozí jen na Štědrý den, silvestrovská noc si často žádá řadu zranění. Pokud nedojde k odpálení rachejtlí, rozhodně se nad ně nesklánějte. O tom, že vysoká rychlost petard může způsobit očím fatální následky, snad nemusí být ani řeč.

K poranění očí ale může dojít i od odletujících jisker. „Rozžhavený popílek může spadnout do oka a popálit ho. Popel kromě kůže na očním víčku může popálit spojivku či rohovku. Právě popálení rohovky patří k těm nejhorším, způsobit může i trvalé oční vady, v krajním případě slepotu. S popálením je samozřejmě spojena nepříjemná bolest oka a očního okolí,“ varuje Pavel Stodůlka.

A velké potíže způsobuje také štiplavý kouř z pyrotechniky. Agresivní kouř se do očí dostane během chvilky. Oči poté začnou pálit a červenat. V takovém případě vezměte na pomoc takzvané umělé slzy. Pokud pálení v očí nepřestává, vyhledejte očního lékaře.

Buďte na sebe i své blízké opatrní. Nespěchejte, užívejte svátků klidu a míru. S rozvážností se pouštějte do vánočních tradic a předcházejte jakémukoliv nebezpečí.

Reklama