Pozor na lákavé půjčky – I. část

V dnešní době jsme čím dál více přesvědčováni podbízivými reklamními nabídkami na snadné a rychlé úvěry. Samozřejmostí nabídek je vyřízení úvěru bez ručitele, bez potvrzení o výši příjmů či výpisu z registru dlužníků. Životem nad poměry a s vysokými úvěry se nechala inspirovat spousta lidí. Uvádí se, že každý čtvrtý Čech je zadlužený.

Alarmujícím problémem je finanční gramotnost obyvatel. Mnoha lidem chybí základní analytické uvažování a bilancování s výši svých příjmů a výdajů. Jednoduše řečeno, co všechno si za svůj plat mohu dovolit, a čeho se naopak musím zříct nebo odložit na později.

Bankovní společnosti lehce využívají naivity lidí a pomocí reklamních spotů inzerujících jednoduché půjčky na dovolenou či na vánoční dárky zlákají ne jednu duši. A tady nastává kámen úrazu. Nemáme-li v současnosti dostatek finančních prostředků na nákup drahých dárků těžko je budeme mít někdy později a vůbec nebude snadné takový, i když lákavý, úvěr splácet.

Vždy uvažujte racionálně, nepodléhejte tlaku, že například vaší sousedé v ulici mají vyšší životní úroveň, dvě nová auta a třikrát za rok jezdí na dovolenou. Za žádnou cenu se jim nesnažte vyrovnat a žijte tak, jak vám rodinný rozpočet dovolí.

Čeho se vyvarovat

  • Rozhodně bychom si nikdy neměli půjčovat na věci, jejichž doba životnosti je menší než doba splatnosti samotného úvěru. Dovolená po týdnu uteče a zbydou nám jen krásné fotky ale s nimi také roční doba splátek.
  • Vyvarovat bychom se také měli půjček od podivných osob, které ihned nabízejí úvěr bez ručitele nebo bez doložení měsíčních příjmů. Právě takové reklamy na nás míří každý den z novin, billboardů a přichází nám do našich poštovních schránek. Tyto úvěry jsou extrémně nevhodně nastavené pro klienta a mají astronomickou výši úroků a sankcí za nedodržení splatnosti.
  • Další chybou je splácení půjček dalšími úvěry, čímž se člověk snadno dostane do dluhové spirály, ze které není jednoduché se dostat. Problémy se splácením by zadlužená osoba měla řešit s předstihem a ne až v době, kdy nám na dveře klepou exekutoři. Doba a výše splátek lze u bankovních ústavů upravit a prodloužit.

V příštím díle povíme, na co si dát pozor při zřizování úvěru a na co je naopak půjčka vhodná.

 

 

 

Reklama
SDÍLET