Posilujte svou imunitu

Počasí k nám už delší dobu není příliš shovívavé. Pomalu vytahujeme rukavice, kabáty a šály. Ráno se probudíme do mrazu, přes den přecházíme z tepla do zimy a naše imunita trpí. Jestliže nechcete neustále prohrávat boj s nachlazením, čtěte dále. Poradíme vám, jak si posílit imunitu a vyhnout se tak nemocem.

Reklama

Hlavním úkolem imunitního systému je obrana proti nejrůznějším virům, bakteriím, toxinům a alergenům. Na odolnost organismu má vliv jak vnitřní prostředí organismu, tak i vnější vlivy. Je patrné, že nachlazením a chřipkovými stavy trpíme ve větší míře především na jaře a na podzim, kdy dochází k náhlým teplotním rozdílům a kdy je vnější prostředí ideální pro rozmnožování výše zmíněných patogenních organismů. A právě v tomto období je nutné našemu organismu pomoci. Celých 70% našeho imunitního systému sídlí v našem zažívacím traktu, proto je správné stravování velmi důležitou složkou prevence proti nejrůznějším onemocněním. Dalšími důležitými složkami prevence je pohyb, dodržování pitného režimu, otužování a užívání správných potravinových doplňků – především vitaminů a bylin.

Zdravá a vyvážená strava

Základem je celoroční zdravé stravování s omezením živočišných bílkovin a tuků, mléka a mléčných výrobků, škodlivých konzervantů, bílého cukru a bílé mouky. Důležité je také pravidelně snídat a doplňovat tekutiny. V tomto období je vhodné pít bylinkové a zelené čaje nebo ovocné šťávy, o kterých jsme vám před nedávnem podali užitečné informace. Potěšíme ale i milovníky vína. Sklenka vína (nejlépe červeného) je optimálním množstvím alkoholu, které zdraví neškodí, ale naopak prospívá. Víno obsahuje zejména polyfenoly, látky s protirakovinným účinkem, a účinné antioxidanty, které zpomalují stárnutí buněk a zvyšují imunitu.

Pravidelný pohyb a otužování

Ačkoliv počasí zrovna nevybízí k procházkám, přemožte svou lenost a skepsi a zajděte se provětrat společně s vaším domácím mazlíčkem nebo přáteli. Snažte se každý den po probuzení protáhnout tělo, nebo si alespoň dvakrát týdně zajděte zaplavat či zacvičit jógu. Několik let přetrvávající způsob prevence – otužování stále platí. Po každé koupeli se oddejte vlažné sprše. Ze začátku pomalu přecházejte z teploty vody, na kterou jste zvyklí, až k vlažnější. Postupem času se tento rituál stane pravidelností a nebudete se bránit chladnější teplotě vody. Vlažnou sprchu je vhodné si dopřát především ráno, kdy „startujeme“ organizmus. Když poté vyjdete z domu do mrazivého počasí, bude pro vás okolní teplota přijatelnější.

Vitamíny a bylinky – zázrak přírody

S posílením imunity nám může pomoci nespočet potravinových doplňků. Vybírejte tablety s obsahem komplexního souboru vitamínů. Prospěšné pro imunitu jsou především vitamíny A, B6, C, E, zinek a selen. Z bylin je prospěšná echinacea (třapatka nachová), aloe vera, kopřiva, šípek a ženšen. Výbornými zdroji vitamínů a minerálů jsou také česnek a cibule. Jsou navíc i přírodním antibiotikem, můžeme je použít jako doplněk stravy při nemocech, ale také jako prevenci před nimi.

i-Senior.cz

Reklama