Pohyb pomáhá i pacientkám s metastatickou rakovinou prsu

Důležitá doporučení ohledně pohybu onkologicky nemocných pacientek představuje osvětová kampaň NEJSEM na odpis, která pomáhá se zlepšením kvality života takto metastaticky nemocných žen.

Méně známou skutečností je, že součástí podpůrné léčby by měla být i fyzická aktivita, která může ženám pomoci zmírňovat obtíže v průběhu nemoci.

Endorfiny působí antidepresivně

Pohyb je zárukou duševní svěžesti a může působit antidepresivně. Přináší s sebou pocity radosti a uspokojení, naše tělo zaplavují hormony štěstí zvané endorfiny. „Je známo, že i v průběhu chemoterapie ti, kdo se věnují řízeným pohybovým programům pod odborným vedením, mají méně vedlejších účinků,“ říká MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., předseda České společnosti tělovýchovného lékařství z 1. LF U a VFN v Praze.

To nejlepší, co pro sebe nemocná žena může udělat, je v podstatě velmi jednoduché a každému člověku prapůvodně přirozené – mít pravidelnou fyzickou aktivitu. Pokud má pohyb opravdu pozitivně působit, je důležitá jeho pravidelnost. Samozřejmě záleží na okolnostech každé pacientky a rozhodně nemá význam srovnávat se s dřívějším stavem nebo se zdravými osobami, ale pro zlepšení kondice je potřeba hýbat se minimálně 3 až 4krát týdně. Pauza mezi jednotlivými cvičeními by přitom neměla být delší než jeden den.

Jaký typ aktivity je pro pacientky nejvhodnější?

Z jednotlivých sportů lze obecně doporučit chůzi, plavání či jízdu na kole. Ženy se nemusejí bát ani posilování problémových partií či skupinových cvičení. Nicméně vždy je důležité vhodné cviky konzultovat s příslušným odborníkem. Konkrétní rady ženě poskytne její ošetřující lékař (onkolog), instruktor pohybové aktivity nebo fyzioterapeut, a to na základě komplexních informací o diagnóze a léčbě.

Například pacientky s metastatickým postižením kostí musí dbát zvýšené pozornosti na prevenci zlomenin. Svalová hmota je však velmi důležitá pro kvalitu života, protože právě kosterní svaly umožňují nejen snadnou chůzi a mohou být i překvapivě pomyslným brněním, které tělo chrání před nemocemi a pomáhají v zotavování,“ dodává Matoulek. Důležité je, aby se ženy s metastatickým onemocněním nepřepínaly a neprováděly nikdy žádný pohyb přes bolest.

 

Reklama
SDÍLET