Podívejte se na nejkrásnější letadla českého nebe

Patříte mezi příznivce letectví? Máte rádi leteckou techniku? Pak se podívejte na nejkrásnější letadla, která o víkendu zaplnila nebe nad Jihlavou.

Během uplynulého víkendu se do Jihlavy slétly desítky nádherných letadel, vrtulníků i netradičních vírníků. Všichni letci měli stejný cíl, kterým byl 6. slet Letecké amatérské asociace. Návštěvníci jihlavského letiště Henčov se tak mohli kochat krásou více než 180 leteckých strojů, mezi nimiž dominovala ultralehká letadla. K vidění ale byly také vrtulníky, větroně, motorové paraglidy a doposud málo rozšířený vírník.

K nejkrásnějším exemplářům patřila replika českého letounu Avia B.H. 1 z roku 1920. Nynější replika byla zkonstruována v roce 2001 a přiletěla z letiště Točná u Prahy. K dalším nádherným strojům patřila replika amerického stíhače Mustang z II. světové války či akrobatický dvouplošník Pitts.

Co je to ultralehké letadlo?

Ultralehké letadlo neboli ultralight je malý letoun pro jednu až dvě osoby s maximální vzletovou hmotností 450 kg a pádovou rychlostí, která nepřevyšuje 65 km/h.

Jaký je rozdíl mezi ultralightem a vírníkem?

Vírník je specifický létající stroj, který se podobá vrtulníku. Stejně jako vrtulník má vírník rotor s listy, které tvoří nosnou plochu. Pro pohyb je vírník navíc vybaven tlačnou vrtulí. Na rozdíl od vrtulníku ale nemůže vírník startovat ani přistávat přímo kolmo. Jeho vzletová a přistávací dráha je podobná letadlu s tím rozdílem, že oproti ultralehkým letadlům je výrazně kratší. Ke startu si vystačí s volnou plochou v přibližné délce sto metrů. K přistání vírníku postačí pouze pět až deset metrů. Zároveň oproti letadlům disponuje nízkou minimální rychlostí, která se pohybuje okolo 30 km/h.

Podívejte se na nejkrásnější letadla českého nebe.

Replika letounu Avia B.H. 1 postavená v roce 2001. Původní model byl postavený v roce 1920, Foto: Jiří Aujezdský
Letouny Mini Sport, v popředí motorová část od letounu Avia B.H. 1, Foto: Jiří Aujezdský
Letouny Mini Sport, Foto: Jiří Aujezdský
Letoun Mini Sport, Foto: Jiří Aujezdský
Letoun Mini Sport, Foto: Jiří Aujezdský
Akrobatický letoun Pitts, Foto: Jiří Aujezdský
Motorový kluzák Šumák, Foto: Jiří Aujezdský
Motorový kluzák Šumák, Foto: Jiří Aujezdský
Letoun P 92-Echo, Foto: Jiří Aujezdský
Letoun Variant, Foto: Jiří Aujezdský
Letoun Variant, Foto: Jiří Aujezdský
Letoun L-60 Brigadýr využíváný pro výsadek parašutistů. Foto: Jiří Aujezdský
Vírník Calidus, Foto: Jiří Aujezdský
Foto: Jiří Aujezdský
Foto: Jiří Aujezdský
Reklama