Pepřový sprej – účinná obrana proti násilníkům

Je to sice nanejvýš smutné, ale stále dnes existují lidé, kteří se nezastaví před ničím, aby nám nějak uškodili a jakýmkoliv způsobem nás paraziticky vysáli. Teď (výjimečně) nemáme na mysli exekutory, bankéře a podobné existence, ale spíše staré známé – „běžné“ zloděje. Čím je člověk dále od naivního mládí (a že to autor článku pohříchu pozoruje i sám na sobě…), tím spíše je mu jasné, že existují určité typy lidí, jenž rozumí pouze jedinému jazyku – násilí!

Když po vás někdo podobný požaduje váš kompletní důchod, máte v zásadě dvě možnosti – buď „nastavíte druhou tvář“ (dost možná i naposledy), popřípadě se tomuto útoku budete nějak aktivně bránit. A jedním z nejlepších prostředků pro vaši sebeobranu je pepřový sprej, jejž si dnes blíže představíme, ať víte, co od něj můžete čekat.

Proč si vůbec zvolit na sebeobranu pepřový sprej?

Důvodů je nemálo, jeho cena je ve srovnání s jinými sebeobrannými prostředky doslova směšná (řádově stovka až pár stovek za kus) a to platí i ve srovnání proti elektrickému paralyzéru (většinou minimálně tisícovka) a vede si tedy lépe i proti teleskopickému obušku (zhruba mezi 500-700,- Kč). Proti noži a výše řečeným prostředkům má ale právě pepřový sprej jednu mimořádnou výhodu – dá se (a poměrně velmi přesně) použít i na vzdálenost 2-3 metrů. A aby to nebylo málo – funguje i na všechny zvířata spadající pod biologické označení „savec“ (dušnost + nemožnost nechat oči otevřené), takže se nemusíte bát, že by vám nefungoval proti psům, divočákům nebo podobným tvorům.

Na Aljašce proběhla mimochodem kdysi studie, zda je lepší se bránit medvědům typu grizzly tradičními střelnými zbraněmi, popřípadě pepřovým sprejem a bylo zjištěno, že to (pro někoho možná překvapivě) platí právě pro spreje.

A skvělé je i to, že na rozdíl od zbraní je obrana s pepřovým sprejem vždy oprávněná (nakonec, druhá strana je jen na půl hodinky ochromená bez trvalých následků) a není nutné se pak sáhodlouze tahat roky po soudech jen za to, že člověk se zbraní nějakému chmatákovi s nožem pohrozil.

Jak si pepřový sprej vybrat?

Předně, dbejte na to, aby měl jako účinnou látku „OC“ aneb „Oleoresin Capsicium“ (běžný přírodní olej, co způsobuje pálivost u chilli).

To nejzákladnější je i vědět, že u nich dnes existují tři typy trysky – „Jet“ (též „tekutá střela“ má nejdelší dosah a tento je i nejméně náchylný na vítr), „Fog“ (běžný sprej, co nejlépe rozptýlí účinnou látku a usnadňuje tak její vniknutí i do více cílů, má však kratší dosah a navíc může díky větru skončit i na vás) a „Gel“ (pěna je na půli cesty mezi sprejem a „tekutou střelu“ jak do svého vlivu, tak i co do svého dosahu, to ale za cenu o něco kratšího dosahu proti „tekuté střele“).

Jak vybraný pepřový sprej nosit?

Většina moderních sprejů má na svém těle klip pro nošení na opasku, takže noste jej tak, aby byl právě ten váš perfektně po ruce a přitom vás neomezoval v pohybu. Ve vypjatých místech a situacích je dobré mít jej připravený v ruce v kapse, což urychluje čas vaší potenciální obrany a překvapivou odezvu na útočníka.

Aby byl pepřový sprej co nejvíce účinný, musí se totiž použít překvapivě, jinak riskujete, že váš útočník stihne zavřít oči, uhnout, zatajit dech apod.

Někdo nosí pepřové spreje dva – na jedné straně opasku (v jedné kapse) s dlouhým dosahem do přírody na příliš zvědavé psy a na (ve) druhé běžný sprej dovnitř na příliš zvědavé lidi.

Pepřový sprej na klíče, zdroj: top-armyshop.cz

Jak pepřový sprej správně použít?

Ani jeho použití není nijak složité. Prostě jej podržte jako každý jiný sprej a promáčkněte jeho pojistku palcem či ukazovákem (oba styly ovládání jsou přípustné a bohatě postačují). Toť vše. Pak se již jen snažíte udržet proud pepřového spreje na útočníkovi a mířit mu na hlavu, což dělejte tak dlouho, dokud vám pepřový sprej za 5-6 sekund nedojde.

Malá odbočka – pokud vás snad někdy pepřový sprej potřísní, nikdy si jej nepokoušejte dostat z očí mnutím a protíráním! Tímto totiž jen napomáháte pálivým látkám (OC z chilli + alkohol) dostat se rychleji a hlouběji do vašich očí, musíte si proto oči co nejdříve vymýt proudem vody! Pokud jste si někdy při krájení cibule chytli do oka, popřípadě s pálivou paprikou, asi již víte, jaký pocit to je (pár desítek minut vás tak pálí a bolí oči, že je nemůžete otevřít a jen slzíte).

Použití pepřového spreje, zdroj: top-armyshop.cz

Na co ještě pamatovat, aby byla vaše sebeobrana co nejpádnější?

Pokud se na to cítíte, je určitě dobré spárovat pepřový sprej s nějakým jiným sebeobranným esem v rukávu pro případ, že by zásah nebyl stoprocentní: někdo třeba nosí běžnou procházkovou hůlku (pokud s ní přetáhnete zloděje po hlavě, docela jistě mu to nepřidá).

Sebeobrana je spíše stav mysli, nežli těla. Jedině tehdy, když přijmete za své myšlenku: „Nejsem pasivní oběť, co se nechá okrást a zabít! Budu se bránit za každou cenu a všemi dostupnými prostředky!“, nezaváháte, ani nezpanikaříte v rozhodující okamžik… A to je dobré pro vás i členy vaší rodiny (potažmo i skupinu přátel)!

Reklama